Část mostecké opozice trvá na tom, že plánovaná výstavba prvních kontejnerových bytů v Chanově není správným řešením bydlení v této sociálně vyloučené lokalitě. Vedení města ale v tomto týdnu opět potvrdilo, že nový typ nájemního ubytování považuje za efektivní a udržitelný. Radnice chce zbourat další poškozený panelák a musí zajistit zbylým rodinám náhradní bydlení, což mohou být právě kontejnery.

Na pracovní skupině k budoucnosti sídliště Chanov řešili situaci několika rodin zástupci všech zastupitelských klubů. Piráti a Zelení se jako jediní proti plánované výstavbě kontejnerových bytů vymezili. Podle nich je předražená a na jednu rodinu znamená náklady ve výši přibližně 1,2 milionu korun.

Kácení stromů, ilustrační foto.
Firma omylem pokácela půl hektaru obecního lesa u Želenic. Dostala pokutu

„Při cenách za průměrný byt v Mostě, které se pohybují v rozmezí 300 až 400 tisíc korun, je tato částka nesmyslně vysoká. Celková investice do kontejnerového bydlení včetně zasíťování přijde město na 22 milionů korun. Na uvažovanou investici navíc nelze čerpat dotace, neboť se jedná o výstavbu v sociálně vyloučené lokalitě,“ sdělil předseda klubu Piráti a Zelení pro Most Jan Hrubeš.

Opoziční klub argumentuje i tím, že při výběru tohoto řešení radní řádně nezohlednili a nevyhodnotili možnosti rekonstrukce bloků 6 a 10 a případné dotace z EU, které by mohly ušetřit výdaje. „Už od počátku bylo jasné, že pro vedení města je stěžejní nákup kontejnerů, neboť na prvním jednání pracovní skupiny nedošlo k nacenění rekonstrukce a pracovní skupina byla postavena de facto před jedno řešení,“ dodal Hrubeš.

Tak vypadá kontejnerový dům na okraji Vsetína: 

Hrubeš také upozornil, že k určení přibližné ceny došlo až na druhém jednání, a to na výzvu některých členů pracovní skupiny. „Pro srovnání nákladů nám byl na naší žádost přislíben podrobný rozpočet rekonstrukce bloků z minulých let s cenovým koeficientem, ale ani po opakovaných žádostech nám nebyl zaslán,“ doplnil opoziční předseda

Pracovní skupina zřízená primátorem Janem Paparegou se sešla už třikrát, naposledy v tomto týdnu, kdy se opět zabývala možností proměny panelákového sídliště na modulové bydlení, což je jemnější výraz pro kontejnerové byty, ze kterých se dá sestavit „dům“. V březnu se na ně politici byli podívat ve Vsetíně, kde fungují přes 12 let.

Den linky 155 v OC Forum v Ústí nad Labem.
Tísňovou linku 155 vytočí denně v kraji přes 300 lidí, někdy i zbytečně

„Byli jsme všichni mile překvapeni komfortem a čistotou takzvaného kontejnerového bydlení. Tamní obyvatelé mají rozhodně lepší podmínky pro život, než které nabízejí bytové jednotky v panelácích v Chanově,“ shrnul své dojmy primátor. Radnice letos připraví projekt, aby se první forma tohoto bydlení v Chanově zrealizovala na jaře 2020.

Pět milionů na výkup

Skupina také jednala o návrhu pravidel pro výkup problémových soukromých bytů, která s vedením města připravila společnost Mostecká bytová. Město letos na výkup vyhradilo pět milionů korun a pravidla má ještě v červnu posoudit městská rada. „Jde o pilotní projekt, kdy pro příští rok počítáme s posílením finančních prostředků pro samotný výkup bytů. Zároveň budeme hledat další zdroje pro výkup bytových jednotek z evropských dotací a národních zdrojů,“ uvedl primátor Paparega.

Skupina má pod záštitou zastupitelstva pracovat dál a měla by také navrhovat změny v sociální oblasti, které chce přenášet na poslance a ministerstva.

Na mosteckém autodromu budou mít sraz veteráni.
O sraz veteránů a amerických vozů na autodromu je značný zájem