Na lavičce před paneláky křičí parta výrostků. Je čtvrt na jedenáct, doba nočního klidu. Někdo má rámusu plné zuby a volá státní policii. Přijíždí hlídka. Začíná rutinní kontrola a pokutování.

Tohle je jen jeden z mála přestupků nudící se mládeže, který v posledních týdnech zaznamenali strážci pořádku. Most se o dovolených částečně vylidnil a zklidnil. I policie očekávala, že bude hůř a divočejší teenageři využijí volna k většímu řádění. „Opak je pravdou. Nárůst případů jsme nezaznamenali,“ říká mluvčí policie Ludmila Světláková.

Před měsícem policie v médiích varovala rodiče, aby o prázdninách na děti dohlédli. Léto totiž nezačalo šťastně. Strážníci našli opilé dívky (12 a 13 let), nadýchaly skoro dvě promile a musely do nemocnice. Státní policisté zase objevili na trávě absintem téměř otrávenou dívku, kterou odvezla sanita i s opilou kamarádkou. Teď jsou podobné výstřelky méně vidět. Podle policie za to může i chladnější počasí: mládež se víc zdržuje doma.

„Sedí u počítačů,“ míní 20letý vysokoškolák Michal Benák. Včera jezdil na kole v mosteckém skateparku, který se stal vyhledávaným sportovištěm. „Skatepark je dost užitečný. Každý den tu sportují desítky dětí. Je to dobrá prevence proti drogám a alkoholu,“ říká 40letý motokrosový jezdec Josef Hadinec.