VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line přenos ze zasedání mosteckého zastupitelstva

MOST - Jak jednají zastupitelé? Sledujte přímý přenos aktualizovaný po několika minutách.

29.11.2007 1
SDÍLEJ:

Mostečtí zastupiteléFoto: DENÍK/Martin Vokurka

15.08 - Právě teď začalo jednání mosteckých zastupitelů. Zahájil ho primátor Vlastimil Vozka (SMM). Kdo přišel první? Vlastimil Balín (KSČM) vystoupil zauta před magistrátem už ve 14.30. Doprovázel ho jeho blízký spolupracovník a bývalý zastupitel Radek Belej (KSČM). Měli dlouhé černé kabáty. Monitor na úřadu ukazoval 0 až 4 stupně Celsia. Ve velkém sále je ale příjemné teplo. Mezi prvními přišel i radní Ján Vagaši (KSČM). Diplomatku měl jako první na svém místě vítěz dnešní dochvilnosti Jiří Vykouk ze Sdružení Mostečané Mostu (SMM). Zopozice vyhrál včasném příchodu bývalý primátor Vladimír Bártl (ODS).

15.12 - Vsále je 36 politiků ze 45.

15.18 - Primátor předává Cenu města Mostu s prémií 25 tisíc korun tajemnici magistrátu Františce Levé a manažerce Heleně Veverkové. Levá předala finanční prémii nevidomému masérovi Danielovi Proškovi na koupi moderního mobilního telefonu, Veverková Podkrušnohorskému technickému muzeu a na zahraniční stáž studentům.

15.38 - Začíná diskuze občanů. Komu je přes 18 let a má trvalý pobyt v Mostě, může všem říci, co ho trápí a co se má ve městě zlepšit. Tak káže zákon.

15.39 - Jako první vystupuje vdiskuzi občanů Milan Rybák, ředitel Centra volného času Mostu. Oznamuje, že CVČ chce vpříštím roce znovu oživit krajinu, kde stál starý Most. Projekt počítá srozšířením expozice Starý Most. Zřízení experimentální naučné stezky kmístům, kde stály budovy starého Mostu, měl obrovský ohlas mezi veřejností.

15.39 - Inženýr a družstevník Vladimír Votava si stěžuje na okolí obytných domů v ulici Josefa Skupy. Vadí mu kácení dřevin, žádá úpravu parkoviště. „Jednali jsme na magistrátu, ale opět bezvýsledně,“ prohlašuje. „Apeluji na pana primátora, aby nám pomohl zlepšovat naše okolí.“ Žádá zařazení změn do rozpočtu na rok 2008.

15.40 - „Na příspěvky občanů odpovíme písmeně, tímto končím diskuzi občanů,“ říká primátor. Nikdo z veřejnosti už nechce mluvit. Zasedán sleduje asi dvacet lidí. V sále už je o jednoho politika víc, 37. Správně bych jich tu mělo ale být 45.

15.41 - Adolf Zikmund (ČSSD) pochybuje o jedné zakázce města v hodnotě přes 200 tisíc korun. Oznamuje, že si udělal svůj průzkum, kdy zjistil, že jiné firmy by mohly udělat zakázku o desítky tisíc korun levněji. Primátor slibuje prošetření.

15.44 - Slovo si bere radní Ján Vagaši (KSČM). Vede jednání o prodeji a pronájmech pozemků.

15.50 - Zastupitelé si s sebou svačinu nosit nemusejí. Při minulém přenosu jsme stravu opomenuli, takže co je dnes v bufetu k mání… Tradičně se na politiky usmívají z pultu klobásky, chlebíčky a další kalorické bomby. Na kraji pultu leží laskominy. Tentokrát to nejsou zákusky z cukrárny, ale sladké pečivo z pekárny – koláčky, křupavé šátečky, dostatečně posypané cukrem.

15.51 - Zastupitelé schválili dar 40 tisíc korun na pořádání akce Rock for Most, pořádané v Medúze. O peníze žádal Roman Sigmund.

15.55 - Ještě letos půjde více peněz na opravy městského majetku a likvidace případných havárií. Vládnoucí koalice SMM-KSČM prosadila se souhlasem opozice převod 1,5 milionu korun odboru investic a údržby.

16.00 - Náměstek primátora Luboš Pitín (SMM) navrhuje schválit snížení základního kapitálu Mostecké bytové o 198 milionů korun. Vladimír Bártl (ODS) nesouhlasí. „V podstatě to znamená, že město přijde o 198 milionů ve formě akcií. Je to krok, který jsme dosud nedělali,“ sdělil. Předložený materiál je podle něj nedostatečně podložený fakty od renomovaných ekonomů a chybí hlubší analýza.

16.06 - Kauza Mostecká bytová: Radní doporučili zastupitelům schválit snížení základního kapitálu společnosti Mostecká bytová, a.s., o částku 197 998 000 Kč už 8. listopadu, kdy rada návrh schválila. Důvodem ke snížení základního kapitálu je podle radních úhrada ztráty a převod do rezervního fondu na úhradu budoucí ztráty. Ke snížení základního kapitálu společnosti má dojít bezplatným vzetím akcií z oběhu a jejich snížením.

16.12 - Kauza Mostecká bytová: Bártl trvá na svém, nesouhlasí s ním radní Jiří Zelenka (SMM). „Proč se to neřešilo už přede pěti lety? Proč jste to nechali na nás?“ ptá se Zelenka členů ODS.

16.23 - Kauza Mostecká bytová: Bártl stále trvá na svém, za celý klub ODS dává návrh, aby zastupitelé snížení kapitálu neschválili. ODS prohrála, nezískala většinu hlasů. Vládnoucí koalice SMM-KSČM byla jednotná. Mostecká bytová, která patří městu Most, sníží kapitál o 198 milionů. Podle vedení města je to správný krok, který bude prospěšný při plánovaném prodeji první části bytů nájemníkům.

16.34 - Kauza Mostecká bytová: Spor Zelenky a Bártla trvá. Slovo si bere primátor Vozka. Rázně odmítá, že město přijde snížením kapitálu Mostecké bytové o majetek v hodnotě 198 milionů.

16.37 - V sále je už 39 zastupitelů ze 45. Před chvílí přišel Jiří Šulc (ODS). Otevřel si přenosný počítač a pracuje.

16.38 - Lidí z řad veřejnosti v sále ubylo, většina sedí na balkóně. Na balkoně je i kamera, která zasedání natáčí. Politici o natáčení vědí. Záznam se objeví v kratší a sestříhané verzi na monitoru na magistrátu. První záznam pořídil provozovatel monitoru Míra Kuželka už v říjnu. Tehdy to bylo poprvé v historii.

16.38 - Dostávám zprávu z redakce Deníku, že nějaký pán, který sleduje náš přenos, chce vědět, „jak pokračuje převod FK SIAD na Most.“ Dosud se dnes o převodu FK SIAD na Most nejednalo. Zastupitelé to ani nemají na programu. Není, ale vyloučeno, že v závěru jednání, někdo začne o fotbale diskutovat. Velká diskuze politiků, kteří v ní mohou jednat o čemkoliv, obvykle bývá kolem šesti hodin večer. Bude záležet na rychlosti jednání. (Deník již informoval, že vznikla komise ze zástupců mostecké vlády a opozice, která má převod vyřešit do konce roku.)

16.41 - Začala přestávka, zastupitelé se opět sejdou v 17.05. Vydržte s námi i nadále. Dozvíte se perličky ze zákulisí. Půjdou politici-kuřáci kouřit na střechu magistrátu i v mrazu? Co se děje u šaten? Hází politici papírové ručníky do koše nebo se neumějí trefit? Je u bufetu fronta?

16.56 - Zatímco v prázdném sále zní z reproduktorů tvrdý rockový nářez českých kapel, polici-kuřáci skutečně podlehli zlozvyku a šli si zapálit na střechu. Někteří kuřáci riskují nachlazení a jsou jen v obleku (Ján Vagaši, KSČM), jiní si šli raději do šatny pro kabát (Jiří Ježek, KSČM). V předsálí hovoří s náměstkem Pitínem šéf strážníků Bronislav Schwarz. Kdyby si někdo z politiků zapálil v předsálí, mohl by ho Schwarz pokutovat podle „protitabákového“ zákona.

17.08 - Někteří zastupitelé sledují prezentaci o stavbě na 1. náměstí. Vyžádali si ji zastupitelé poté, co minulý týden viděli prezentaci radní. Architekti ujistili, že budova nebude krabicí, jak teď vypadá z pohledu z třídy Budovatelů.

17.11 - Pauza končí, jednání začíná. Tomáš Kubal (ODS), člen pracovní komise pro řešení převodu FK SIAD na město Most, slíbil Deníku, že za chvíli poskytneinformaci o stavu chystané transakce.

17.16 - Kubal ze svého místa naznačuje Deníku, že informace poskytne až po jednání, aby mu neuniklo hlasování o důležitých návrzích. Jiří Kurcin (KSČM) navrhuje změnu vyhlášky, která řeší noční klid.

17.23 - Radní prosazují změnu vyhlášky o zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku. Navržené změny se týkají podmínek pro pořádání veřejné hudební produkce. Podle nové vyhlášky bude možné veřejnou hudební produkci mimo stavby pořádat pouze v době od 6 do 22 hodin. A výjimky nebudou udělovány. Tento návrh je v souladu se zákonem, tvrdí radní. Vyhláška by měla nabýt účinnosti 1. ledna 2008. Politici z ODS se změnou nesouhlasí. „Stávající vyhláška je dostatečná,“ tvrdí František Břečka (ODS). „Nechceme z Mostu dělat půlnoční království, kde je zakázáno zpívat,“ říká Bártl.

17.26 - Radní uspěli, město bude přísnější k dodržování nočního klidu. Většinou hlasů zastupitelstvo schválilo novelu vyhlášky o zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku. Podle nové vyhlášky, platné od 1. ledna 2008, bude možné veřejnou hudební produkci mimo stavby pořádat pouze v době od 6 do 22 hodin. Radní už nebudou výjimky udělovat.

17.32 - Začíná boj o zdražování parkování. Radní požadují ve vyhlášce o místním poplatku za užívání veřejného prostranství. Navrhují zvýšení poplatku za trvale vyhrazená parkovací místa, protože stoupají náklady na jejich údržbu. Bude-li vydána nová vyhláška, pak se za roštové stání bude platit poplatek ve výši 3 000 Kč (v současnosti 2 000 Kč) a za parkovací místo na komunikaci zaplatí občané 4 500 Kč oproti současným 4 100 Kč.

17.34 - Kauza zdražování parkování: „Je to tahání peněz z lidí,“ prohlašuje Bártl. „Peníze, které se vyberou se vrací zpátky do údržby parkovišť a do výstavby nových,“ hájí návrh náměstkyně primátora Hana Jeníčková (nezařazená). „Je to nemístná poznámka,“ reaguje na slova Bártla primátor. Bártl kritizoval mosteckou vládu, že „taháním peněz z lidí“ zacpává díry v rozpočtu při plnění svých volebních slibů. „Já si placené parkovací místo uklízím sám, protože to nikdo nedělá,“ oznamuje Vlastimil Balín (KSČM).

17.42 - Kauza zdražování parkování: Zástupkyně magistrátudo mikrofonu říká, že náklady na údržbu placených parkovacích stání každoročně stoupají, nyní dosahují sumy 1,8 milionu korun ročně.

17.48 - Kauza zdražování parkování: Hlasuje se o neschválení zdražení…. Neprošlo to.

17.51 - Je rozhodnuto. Řidiči sáhnou od 1. ledna hlouběji do peněženek. 24 zastupitelů ze 37 schválili změnu vyhlášky o místním poplatku za užívání veřejného prostranství. Za roštové stání zaplatí 3 000 Kč ročně (v současnosti 2 000 Kč) a za parkovací místo na komunikaci 4 500 Kč oproti současným 4 100 Kč.

18.00 - Hovoří Jiří Šulc (ODS). Vrací k organizačním změnám na magistrátu, kdypřišli o místo někteří zaměstnanci magistrátu včetně Dagmar Konopáskové. Šulc se odvolává na posudek ministerstva vnitra, který si Šulc vyžádal. Podle Šulce jsou výpovědi neplatné. Primátor Vlastimil Vozka (SMM) se odvolává na jiný posudek ministerstva, který změny na úřadu označil za oprávněné. Rozpornými tvrzeními se chce primátor zabývat.

18.02 - Adolf Zikmund (ČSSD) oznamuje, že vystupuje z České strany sociálně demokratické. Poděkoval voličům za podporu, nyní bude nezařazený. Deník se pokusí zjistit důvody jeho rezignace, teď to není možné, sál stále jedná.

18.33 - Vlastimil Balín oznamuje, jak byl málem okraden zlodějkou při nakupování. Brala mu peněženku. Když ji chytil, vyhrožovala mu Zelenkou, že mu prý dá za vyučenou. Zelenka je známý radní a podnikatel. Když to politici včetně Zelenky slyšeli, propukli smích. Balín osobní zkušeností naznačil, že policisté by se měli zaměřit i na drobné krádeže. Požádal o to přítomného ředitele městské policie Bronislava Schwarze. Balín dále opět zdůraznil, že dopravní situace v ulici Chomutovská je stále špatná.

18.34 - Fotbal: Tomáš Kubal, člen pracovní „fotbalové“ komise před chvílí Deníku řekl, žejednání o převodu FK SIAD na město Most pokračuje. Už byli dvě schůze komise, na poslední byl i Petr Kabíček, předseda představenstva FK SIAD Most. Výstupy ze schůze pracovní komise ještě musí schválit radní. Nelze vyloučit, že jednání o podmínkách koupě celého balíku akcií FK SIAD vlastněných firmou SIAD CZECH se protáhnou do jara příštího roku. Pracovní komise požaduje podrobný audit fotbalového klubu.

18.35 - Proč Adolf Zikmund vystoupil z ČSSD? „Bylo to z osobních důvodů,“ řekl Deníku.

18.37 - Je konec. Zasedání zastupitelstva skončilo. V sále zůstávají jen technici, kteří zajišťovali hladký průběh hlasování a ukládání dat. Podrobné informace o nejdůležitějších rozhodnutí politiků se dozvíte v příštích dnech v tištěném vydání Deníku.

29.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brian Ihnačák v litvínovském dresu.

Premiéra s gólem? Nepřinesl nám výhru, takže nic, smutnil Ihnačák

Volby v centru Ústí nad Labem krátce po jejich pátečním zahájení
AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE
139

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Derby mělo říz! Liberec obrat dokonal v nájezdech, Litvínov nasadil posily

Litvínov – Osmý pokus libereckým vicemistrům vyšel a konečně slaví první venkovní výhru v sezoně. Dočkal se v jednom ze šlágrů 15. extraligového kola v Litvínově, kde díky trefě Michala Bulíře vyhrál 3:2 po samostatných nájezdech. Bílí Tygři dvakrát prohrávali, avšak vždy dokázali srovnat krok a obrat nakonec v nájezdech dokonali.

AUTOMIX.CZ / SLEDUJEME ON-LINE

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Ústí nad Labem - – Necelých dvacet minut po otevření volebních místností dorazila k volební urně na Bukově v Ústí také předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. 

Hokejový Litvínov má Ihnačáka s Vandasem do konce sezony

Litvínov - Hokejový Litvínov potvrdil avizované posily Briana Ihnačáka a Michaela Vandase. Oba hráči se severočeským klubem podepsali smlouvy do konce sezony a už dnes mohou vyjet do severočeského derby proti libereckým Tygrům (v 17.20 hodin). 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení