Základní a mateřská škola v Horním Jiřetíně je k vůli chorobám zavřená. Většina žáků má sezónní chřipku, na školách, ale kolují zvěsti, že jde o chřipku prasečí. Ta se zatím potvrdila jen u dvou žáků. Mostečtí žáci jsou kvůli chřipce vedeni k důslednější hygieně. Jen v Mostě je dvanáct základních škol, které navštěvuje okolo 6300 žáků.

„Vážení rodiče, na základě opatření ve školství v průběhu epidemie chřipky v Ústeckém kraji vás žádám, abyste v případě výskytu teplot s respiračními příznaky u vašeho dítěte jej neposílali do školy,“ tak zní instrukce od kraje, které má na svých stránkách vyvěšené mostecká 10. základní škola. Na škole již onemocnělo 16,5 procenta žáků. „Někteří jedinci se domnívali, že jde o prasečí chřipku. Situaci ve škole monitorujeme, jde jen o fámu, prasečí chřipka tady není,“ sdělil tamní ředitel Jaroslav Haušild.

Prasečí chřipka u dvou žáků

Prasečí chřipka byla u jednoho žáka prokázána na 14. základní škole. Tam v lavicích chybí 15 až 20 procent dětí.

„Prasečí chřipka u nás byla potvrzena u jednoho žáka. Nyní dostáváme instrukce od vyšších orgánů a kontrolujeme nemocnost, sdělila zástupkyně ředitele školy Hana Filipiová. Před týdnem prasečí chřipkou onemocněl také žák deváté třídy z 8. základní školy. „Informovali jsme o případu rodiče žáků,“ sdělil ředitel Roman Ziegler. I na 8. základní škole již chybí 15 až 20 procent dětí.

Infografika - prasečí chřipka

„Hlášení ze základních škol chodí na hygienickou stanici každý den. Uzavření škol se doporučuje minimálně při 30procentní absenci,“ uvedla Olga Štorkánová, lékařka z protiepidemického oddělení. Právě přes 30 procent žáků již chybělo v lavicích základní školy v Horním Jiřetíně. Do mateřinky nepřišlo dokonce 60 procent dětí. „Od 25. listopadu jsme vyhlásili mimořádné volno. Škola bude uzavřená až do 4. prosince,“ sdělila tamní ředitelka Eva Zdražilová.

Nárůst dětských pacientů v posledních týdnech potvrdila i místní lékařka. „Tento týden bylo méně pacientů, než třeba v týdnu minulém a předminulém, nárůst ale byl. Děti kašlou, mají rýmu a zvýšené teploty,“ sdělila Drahomíra Kohoutova, praktická lékařka pro děti a dorost.

„ Rodiče by s dětmi neměli chodit do supermarketů a jezdit v přeplněných autobusech. Lidé by také měli používat jednorázové kapesníky. Po celý rok pak užívat vitamíny a dodržovat správnou životosprávu a samozřejmě chodit na procházky, když je hezké počasí,“ radí Kohoutová. „Situace se zatím výrazně nezměnila, není důvod školy zavírat. Na školách se zvýšila hygienická opatření. Děti také více pijí,“ uvedla tisková mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.