14.05 Zasedání zastupitelstva ještě stále nezačalo. Uprostřed sálu se utvořilo „kolečko“ zastupitelů z různých politických stran a vášnivě o něčem debatují.

14.09 Starosta Litvínova Milan Šťovíček zahájil zasedání zastupitelstva.

14.20 Program zastupitelstva byl většinově schválen. Do návrhové komise byli zvoleni Opatrná (ODS), Matiko (SNK), Jelínek (KSČM). Sál Scholy Humanitas, kde se pravidelně zastupitelé scházejí, se neobvykle hojně naplnil. Někteří lidé dokonce musí postávat u dveří. Občané čekají na vyjádření starosty k současné situaci v zastupitelstvu. Ten se však podle předchozího vyjádření chystá vystoupit až v diskuzi, která bude na konci zasedání.

14.40 Zastupitelé se ještě ani nedostali k důležitým bodům programu a již ohnivě diskutují nad zprávou o plnění usnesení. Tentokrát se některým zastupitelům nelíbí formulace zadání veřejné zakázky, která se týká veřejného osvětlení.

14.42 Starosta si vzal slovo a všem přítomným sděluje své stanovisko k současnému dění v zastupitelstvu. Popisuje situaci, která hýbe litvínovskou politickou scénou již od letošního února (více zde). Po jeho vyjádření se ke slovu přihlásil místostarosta Klika a přečetl veřejné prohlášení ostatních politických stran. Kritizují kroky starosty v uplynulých měsících, jako například odmítání debat na téma obsazení zámku Valdštějnů a další.

15.15 Starosta ubezpečil zastupitele, že na půdě ODS dochází ke zklidnění. ODS prý nastavila spolupráci do budoucna, což dává naději, že již nebudou tou kritizovanou stranou, která rozvrací dění ve městě. Zastupitel Slabý (ČSSD) požádal zastupitele, aby s touto debatou skončili a pokračovali v ní až na pracovní poradě zastupitelstva. Do bouřlivé diskuze politiků vstoupila se svým příspěvkem o veřejném osvětlení bývalá zastupitelka Eva Vršecká, čímž celou debatu o politickém dění v Litvínově zcela uzavřela.

15.35 Starosta nakonec nepožádal zastupitele o vyslovení důvěry, jak dříve plánoval, protože se na půdě ODS dohodli o pravidlech pro budoucí spolupráci. Tím pádem na svém místě zůstává. Ostatní členové ODS s jeho prohlášením souhlasí.

16.55 Konec zasedání. Neudály se již žádné zásadní věci. Litvínovští zastupitelé se sejdou znovu v září.