15.05 V sále je jen 31 zastupitelů ze 45. Ještě se nezačalo.

15.10 „Dobré odpoledne…,“ primátor Vlastimil Vozka (SMM) zahájil zasedání zastupitelstva. V sále je 35 politiků, nadpoloviční většina, takže co schválí, to platí. Dveře na střechu radnice, jsou otevřené, aby se v sále dalo dýchat. Sál je ve 4. patře budovy radnice. Zasedání sleduje i veřejnost, asi dvacet lidí, většina sedí jako diváci v kině - na balkóně.

15.19 V diskuzi občanů hovoří zastupitelka a lékařka Alena Dernerová (SNK). Ptá se, proč se nekosí více trávy. „Máme více pacientů, kteří trpí astmatem, Jsem také alergik a také mi to vadí,“ prohlásí.

15.27 Ředitel technických služeb Petr Klimecký reaguje na kritiku Jána Vagašiho, který v dnešním vydání Mosteckého deníku odhaluje zákulisí o HC Most (rozhovor si můžete přečíst zde). Podle Klimeckého Vagaši zveřejnil informace, které jsou součástí pouhé laické kontroly. „Nebyly předloženy žádné důkazy o pochybení,“ sdělil Klimecký. „Proč (Vagaši) nepodal trestní oznámení?“ ptá se Klimecký. „Eseróčko“ HC Most, podporované městem, čelí podezření, že špatně hospodařilo. Město čeká na výsledek hloubkové kontroly (článek Radnice prověřuje HC Most čtěte zde).

15.37 Radní Jiří Zelenka (SMM) žádá Petra Klimeckého, aby popsal situaci v Mosteckých odpadech. Dernerová si totiž stěžovala na špatný svoz odpadu. Klimecký svoz hájí, přiznává ale, že nedávno mělo poruchu několik sběrných vozidel. Klimecký také reaguje na sekání trávy. „Věřte tomu, že se snažíme, ale přírodě neumíme poručit. Sekáme, co můžeme, jsme na hranici přesčasů,“ uvedl. Za červen technické služby posekaly 320 hektarů zeleně.

15.45 Radní Zelenka nepřestává kritizovat svoz odpadu a nepořádek v ulicích. „Je to jako v Miláně!“ prohlásí. Podle něj by měli radniční úředníci pokutovat technické služby za každou neodvezenou popelnici. Jenže to úředníci nedělají. „Měli bychom vyvolat nějaké organizační změny na radnici,“ tvrdí Zelenka. Kritizuje, že Mostecké odpady nemají pořádné vedení, se kterým by město komunikovalo. „Komu dnes vynadáme? Pro mě je to nehorázný bordel,“ říká Zelenka o složitých vlastnických vztazích. Mostecké odpady patří z 51 procent technickým službám, vlastněným ze 100 procent městem Most, 49 procent Mosteckých odpadů patří německému kapitálu.

15.51 Diskuze věnovaná občanům se mění ve slovní přestřelku politiků. Ján Vagaši (KSČM) hájí údaje, které sdělil v rozhovoru pro Mostecký deník. Vadí mu, že Klimecký pochybuje o jeho zjištění. Jedna z přihlížejících občanek-Mostečanek vyčítá zastupitelům z řečnické tribuny, že blokují diskuzi pro občany. Primátor upozorňuje, že zastupitelé upraví jednací řád, aby nedocházelo při diskuzích občanů ke sporům.

15.57 Opoziční zastupitel Václav Janout (ODS) žádá radní, aby poskytli všem zastupitelům komplexní zprávu o situaci v HC Most. Některá zjištění, která se týkají hospodaření hokejového klubu a která byla zveřejněná v tisku, označil za děsivá.

16.12 Zastupitelé hlasují o prodejích pozemků firmám a soukromým osobám. Tento bod patří mezi rutinní. V sále je už 39 politiků ze 45. Později přišel zastupitel Jiří Šulc (ODS), chybí například Vlastimil Balín (KSČM), známý dochvilností.

16.25 V předsálí u bufetu to voní uzeninami. Dnes zcela kralují nabídce. Do bufetu si půjdou politici pro svačinu, až začne přestávka. Teď ale stále jednají o prodejích parcel. Někteří používají tiskopisy jako vějíře, protože horko se stupňuje.

16.32 Stanislav Valvoda dostane od města dar ve výši 50 tisíc korun na ozvučení deseti rockových koncertů ve V+ROCK BARU v ulici J. Opletala v Mostě.

16.42 „Je tu opravdu teplo,“ říká primátor Vlastimil Vozka. Vzduch se dá krájet, starý sál nemá klimatizaci a větrací okna. Zůstává jen deset občanů. Ostatní veřejnost šla domů.

16.48 Kdo ze známých osobností se přišel podívat na jednání? Na balkóně sedí bývalý starosta Mostu Bořek Valvoda. Je tam i šéf hipodromu Miroslav Suchý. Zasedání natáčí na video Miroslav Kuželka, záznam odvysílá na velkém monitoru na radnici. Začíná přestávka. Potrvá do 17.05 hodin.

17.09 V téměř prázdném sále je naprostý klid. Ředitel dopravního podniku Milan Dundr, který na zasedání zastupitelstva chodí pravidelně, Deníku potvrdil, že rodiče by neměli zapomenout na konec bezplatných jízd v MHD pro děti od 6 do 15 let. Zadarmo mohou jezdit mostečtí školáci na čipovou kartu v prvním pásmu až do neděle. Od pondělí už platí. Musí si koupit měsíční časový kupón za 140 korun nebo si dobít elektronickou peněženku. Jinak jim hrozí pokuty od přepravních kontrolorů. Zadarmo budou zase děti jezdit od září, kdy začne nový školní rok. Za místní školáky pak bude opět platit MHD město Most.

17.24 Je rozhodnuto. Zastupitelé neschválili prodej společnosti Mostecká bytová soukromému investorovi. Zároveň konstatovali, že o prodeji společnosti město Most neuvažuje. Neznámý investor, který se nechává zastupovat děčínskou firmou N INVEST, nabídl za domy s více než šesti tisíci byty 700 milionů korun. „Sedm set milionů je dost velká suma,“ zauvažoval nahlas Jiří Ježek (ODS). Byl jediným, kdo návrh radních NEPRODAT komentoval. Pro hlasovalo 25 zastupitelů, proti nikdo, devět se zdrželo hlasování.

17.30 Bruslaři se mohou radovat. Město poskytne Hipodromu Most 5,5 milionu korun na výstavbu in-line dráhy podél koňského závodiště. Délka dráhy bude 3,37 kilometru, z toho 1 500 metrů o šířce 5 metrů a 1 870 metrů o šířce 3 metry. V první etapě, která by měla skončit ještě v létě, stavbaři položí asfaltový koberec, který vyloučí tvorbu trhlin nad spárami staré cesty z betonových bloků.

17.46 Zastupitelstvo v Mostě končí. Návrhová komise potvrdila, že všechna usnesení jsou platná.