„Předmětem veřejné zakázky je sesazení sochy sv. Josefa a sv. Jana Nepomuckého pomocí autojeřábu a odvoz obou plastik do restaurátorské dílny,“ uvádí se v zadání zakázky. Ta zahrnuje kromě restaurování řadu prací, včetně zpevnění pískovce a doplnění chybějících částí památky. Spodní sochy dostanou svatozáře a přibude i tepaná zlacená lilie.

Sloup nejprve obklopí lešení a před zahájením restaurátorských prací dorazí experti projednat technologické detaily. Práce začnou možná už v dubnu a měly by skončit nejpozději v prosinci. Cena díla ještě není známa. Zájemcům o obnovu památky končí lhůta pro podání nabídek 9. února. Město počítá s dotací od Ústeckého kraje.

Jaký sochař vytvořil Mariánský sloup, nikdo neví. Znám je jen mecenáš Johann Andreas Gräbner, který nechal sloup postavit. Monument stál od roku 1710 na III. náměstí ve starém Mostě. V roce 1952 ho komunisté nechali svévolně odvézt do lapidária, prý aby bylo na náměstí místo pro budování autobusových zastávek. Sloup pak skončil u kostela ve Vtelně a po restaurování byl před 17 lety přemístěn na současné místo. Památka je teď ve špatném stavu.

Místo tragického úmrtí dítěte u 14. ZŠ v Mostě, situace v pondělí 29. května 2023 ráno.
Smrt dítěte v Mostě: Muži, který místo soka bodl chlapce, hrozí dvacet let

„Závažná poškození byla způsobena mechanickými vlivy,“ uvádí se v dokumentaci zakázky. Po novém zákroku se sochy Josefa a Jana vrátí na historicky správné místo. Nyní stojí chybně, protože při přesunu v roce 1977, kdy se staré město bouralo kvůli těžbě uhlí, došlo k otočení. „Čelní strana podstavce se nachází vzadu, nápisy vztahující se ke sv. Josefu a Janu jsou nesprávně prohozeny,“ upozorňuje dokumentace.

Podle odborníků se jedná o vzácnou památku, která je navíc připomínkou zaniklého historického jádra starého Mostu.

Mohlo by vás také zaujmout: Kde jsou v Mostě nejhorší chodníky? Závad je dost, po zimě bude hodně oprav

Zdroj: Deník/Martin Vokurka