V první etapě, která skončí v první polovině roku 2016, se vymění okna, dveře a zateplí plášť budovy. „Fasáda bude mít různé odstíny zelené barvy," sdělil Mosteckému deníku Martin Beneš, předseda okresního soudu.

Tři roky připravovaná renovace si vyžádá 15 milionů korun, z toho 10 milionů poskytne Operační program Životní prostředí. Mostecký soud je prvním v ČR, který tuto dotaci využije. V příštím roce chce zahájit druhou etapu, rekonstrukci zchátralého prostranství u budovy. Počítá se s částkou do pěti milionů.

Modernizace justičního objektu sníží jeho energetickou náročnost, zlepší vzhled a komfort pro personál a klienty. Už dříve se začal měnit interiér, v němž bylo vybavení ze 70. let. V roce 2013 vzniklo v přízemí nové Infocentrum s pokladnou, podatelnou a kontaktním střediskem.

Změny k lepšímu souvisejí s faktem, že zatím nejsou peníze na plánovanou výstavbu nové justiční budovy v centru Mostu. Soud má ve svém majetku pozemek, ale resortu chybí na zahájení stavby stovky milionů korun.

TADY JE MÍSTO PRO NOVÝ SOUD

Na tomto trávníku u divadla má stát nový okresní soud.

Soudem udržovaný trávník u divadla je stále vyhrazen pro novou justiční budovu.

Ještě v roce 2008 panoval optimismus. K dispozici byla projektová dokumentace i stavební povolení a čekalo se jen na uvolnění peněz. Stavět se mělo začít v roce 2009 a zprovoznění nové justiční budovy v centru Mostu se plánovalo na přelom let 2011 a 2012. Stát pak ale upřednostnil miliardový projekt na nový krajský soud v Ústí nad Labem a Most se pro nedostatek peněz odložil.

Stará budova se teď renovuje a zároveň slouží veřejnosti. „Žádná velká omezení nejsou," řekl stavbyvedoucí Patrik Bušek. Přestože běžný chod soudu nemá být pracemi nijak dotčen, lidem se doporučuje, aby byli opatrnější při pohybu v budově a u staveniště. Budova vznikala v letech 1974 až 1977. Nahradila cennou neorenesanční budovu bývalého krajského soudu ve starém Mostě, který byl zbourán. Známé budovy ve starém Mostě najdete zde.