Strakoš, který loni získal díky své oblíbenosti mezi seniory celostátní ocenění, odmítá, že by svou práci dělal špatně a žádnou vinu necítí. Verdiktu předcházel spor mezi dvěma skupinami zaměstnanců v Domově pro seniory Astra, kde se Strakoš zastal zkušené zdravotní sestry, která porušila předpisy.

„Odvolání souviselo s manažerskými pochybeními Martina Strakoše v pozici ředitele příspěvkové organizace. Jednalo se o rozhodování, která v důsledku negativně ovlivnila provoz jednoho ze zařízení organizace,“ uvedla pro Deník náměstkyně primátora Markéta Stará. MSSS zatím vede radními pověřená zástupkyně bývalého ředitele. Kdy bude výběrové řízení na nového ředitele, zatím není známo.

„Odvolali mě bez udání důvodů. Žádného manažerského pochybení si nejsem vědom. Na péči o seniory nebyla žádná stížnost a starost o ně byla vždy na vysoké úrovni,“ řekl Strakoš.

Nečekané odvolání v době stabilizovaného rozpočtu a příznivého auditu přirovnal k drsnému hození přes palubu, protože dosud sklízel za MSSS pochvaly. „Byla to moje životní profesní láska a dával jsem tomu úplně vše,“ dodal. Za osobní a laskavý přístup ke klientům MSSS Strakoš loni obdržel v Senátu Cenu sympatie, která byla součástí Cena kvality v sociální péči za rok 2018.

Pozici referenta odmítl

Strakoš mohl v MSSS po odvolání zůstat a pracovat jako finanční referent, ale tuto nabídku odmítl. V pondělí 15. července si převzal výpověď a běží mu dvouměsíční výpovědní doba. Žádné odstupné nedostane.

Jeho odvolání může souviset s incidentem v Astře, kde se v březnu zastal vedoucí, která při svévolné kontrole reakcí svých podřízených vyvolala v zařízení planý poplach telefonátem, že nepůjde elektřina. Za vyvolání mimořádné události a porušení směrnic ji Strakoš potrestal odebráním osobního ohodnocení na tři měsíce, písemnou výtkou a pak odvoláním z funkce. Zároveň ale dostala druhou šanci a začala vést nově vytvořený zdravotnický úsek.

„Řešil jsem to podle zákoníku práce. Bylo to její první pochybení a navíc je to odbornice. Dobré zdravotní sestry dnes těžko seženete,“ vysvětlil Strakoš. Jeho postup se však nelíbil části zaměstnanců, kteří pro kolegyni žádali přísnější trest a dali podnět k prošetření případu. Zpráva o zhoršení mezilidských vztahů v Astře se v květnu dostala na městskou radu a krátce se o tom hovořilo 27. června na veřejném zasedání zastupitelstva, kde Strakoš, ještě jako ředitel, o svém postupu informoval. „Kvůli incidentu tam spolu soupeří dvě skupiny,“ doplnil ho primátor Jan Paparega.

Radní odvolali Strakoše na své mimořádné schůzi necelou hodinu před zasedáním zastupitelstva, které o svém rozhodnutí neinformovali. Překvapený Strakoš dostal písemné odvolání až po jednání zastupitelů a sdělil to na sociální síti, kde poděkoval bývalým kolegům a hájil svou práci. Jeho příznivci ho v desítkách komentářích podpořili a odvolání kritizovali.

„Schopný a šikovný lidí se asi už nenosej,“ napsala Edit. „Už tady vážně ničemu nerozumím,“ uvedla Lenka. „Kdopak byl katem? Ohlídáme si výběrové řízení,“ poznamenala opoziční zastupitelka Berenika Peštová (ANO). „Velká škoda hlavně pro seniory,“ konstatovala Božena. „Nejlepší ředitel, kterého jsem měla čest poznat a spolupracovat s ním. Je mi to moc líto,“ doplnila Jaroslava Puntová. „Dobrý skutek je vždy odměněn kopancem,“ uzavřela Zuzana.