V Unipetrolu RPA a České rafinérské se přestalo vyrábět. „Postupně bude na šest týdnů odstavena etylénová jednotka a na čtyři týdny polyolefinové jednotky a agrochemické výrobny,“ uvedl tiskový mluvčí Unipetrolu RPA (dříve Chemopetrol) Pavel Veselý.
Souběžně bude mimo provoz i Česká rafinérská. Ta začala postupně odstavovat svá zařízení již na konci srpna. „Po odstavení hydrokrakovací jednotky bude odstavena v dalších dnech podstatná část rafinérských technologií. Rafinérská výrobní zařízení budou mimo provoz plánovaných 39 dnů, to znamená, že od 9. října budou postupně uváděna do provozu,“ sdělil tiskový mluvčí České rafinérské Aleš Soukup.
Stálí zaměstnanci zastavení výroby nepocítí. Nečeká je žádné volno. Naopak. „V době takovýchto úprav je vždy situace vypjatější a pro zaměstnance pracovně náročnější než za běžného provozu,“ upozornil mluvčí.
Obě společnosti budou během odstávky provádět nejen údržbu, ale i investovat finance do nových zařízení.

„V souvislosti s odstávkou bude docházet ke spalování na polních hořácích. Nejintenzivnější bude při odstavování etylenové jednotky v úterý 11. září a ve čtvrtek 25. října při najíždění. Za případné světelné a zvukové efekty provázející spalování se omlouváme,“ řekl Pavel Veselý.
Z příjezdu obrovského množství lidí těží hlavně ubytovací společnosti. „Máme tři ubytovací zařízení a všechna jsou plně obsazená,“ řekl Deníku Ivan Rychecký, ředitel společnosti Haines v Litvínově. Firmy si ubytování rezervovali již dlouho do předu. „O odstávce víme asi od ledna, od května si již firmy rezervovali místa,“ potvrdil ředitel Hotelu Loučky Martin Stříbrný. Manažerka hotelu Cascade Jana Svobodová dodala, když je pro hotel výnosné, že se lidé z firem ubytovávají na delší dobu.