Jde jen o začátek předvolební kampaně litvínovské ODS, nebo může opravdu pomoci? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku.

Pokud by tak ODS uspěla v komunálních volbách, politici by chtěli odkoupit bytový fond se dvěma tisíci byty a poté je prodat nájemníkům za přijatelnou cenu.

„Navazujeme na demonstraci, kde jsem prohlásil, že se za nájemníky BUTU postavíme. Převod bytů byl vůči nim nespravedlivý, protože většina obyvatel si byty mohla zprivatizovat za pět set korun za metr čtvereční, a oni jsou dnes před situací, kdy jim je avizováno, že budou platit deset až třináct tisíc korun za metr čtvereční. To považujeme za diskriminační,“ řekl starosta Litvínova a předseda ODS Daniel Volák.

Vlastníci litvínovských bytů už jsou tak zoufalí, že před měsícem na náměstí i demonstrovali. Mnoho lidí totiž v bytech bydlí i desítky let. Řada nájemníků byt získala od Chemických závodů. Jenže bývalý Chemopetrol pak prodal byty společnosti Tellmer, nyní RLRE Tellmer properte, ta je na deset let pronajalala s právem manipulace společnosti Haines. Společnost lidem před rokem a půl zaslala dopis a zjišťovala, zda mají zájem byty odkoupit.

„Podle našeho průzkumu se úroveň „tržního“ nájmu v Litvínově pohybuje v rozpětí 70 až 130 korun za metr čtvereční obytné plochy za měsíc. Cena bytů v Litvínově stoupá a byty se obchodují za zhruba 10 000 až 13 000 za metr čtvereční obytné plochy,“ přečetli si lidé v anketním dopise.

Regulované nájemné v Litvínově nyní činí 25,18 koruny na metr čtvereční. Jak potvrdil ředitel Hainesu Ivan Rychecký, novým uživatelům bytů je firma pronajímá za 70 korun za čtvereční metr.

„Chceme prodej bytů, ale za co nejnižší ceny,“ řekl Zdeněk Litera, předseda sdružení nájemníků BUT, podle kterého vedení společnosti s nájemníky vůbec nekomunikuje.

„Myslím si, že koupě bytů od společnosti je nereálná, protože bude trvat na ceně vyšší. KSČM v období, kdy byl starostou Karel Zdražil, navrhovala, když Chemopetrol nabízel tyto byty, že by si město mělo vzít úvěr od banky a koupit je. Tehdy bylo řečeno, že samo město se zbavuje bytového fondu, tak že proč by si další bralo,“ sdělila zastupitelka Litvínova Erika Sedláčková (KSČM).