Chodci museli několik dnů překračovat tuny odpadu. Válel se i na silnici. Tam, kde se vyhozené věci nedaly objet, museli řidiči smetištěm doslova projíždět. „Je to jako v Neapoli,“ přirovnal sídliště k největšímu městskému smetišti v Evropě jeden z obyvatelů.
Lidé se řídili pokyny úřadu a informacemi z letáčků, a tak začali odpad odnášet k popelnicím. Na některých místech technické služby ve spolupráci se svozovou firmou PBO zvládly odpad zlikvidovat ještě o víkendu, v Hamru a Janově se hromadí stále dál.

„Lidé sem navážejí stále další a další věci a rozhrabují to. Je to strašné,“ stěžuje si obyvatelka hamerského sídliště. Nechce uvést své jméno, před nedávnem totiž nepořádníky u popelnic okřikla a druhý den našla své auto poškrábané.

Vedení Litvínova slíbilo, že po víkendu už bude vše uklizeno. Důvodů, proč nebyl odpad včas odvezen, je prý několik. „Překvapilo nás množství věcí, které lidé stačili u kontejnerů nashromáždit. Přitom polovina věcí tam nemá co dělat. Například pneumatiky či elektronika. Také byl problém v tom, že jsme odpad jeden den uklidili a druhý den už tam byl znovu,“ vysvětlil Pavel Stehlík, místostarosta Litvínova, s tím, že odpad bude odklízen ještě celý víkend.

„Snažila jsem se dovolat i na technické služby, aby mi řekli, co se tedy bude dít, nikdo mi to nevzal. Nechápu, proč to pořádají, když se s tím pak nic neděje,“ povzdychla si mladá maminka.

Město se již před časem rozhodlo sběrové soboty zrušit. „Minimálně rok určitě žádné sběrové dny pořádat nebudeme. Občané mohou využít služeb sběrových dvorů i možnost objednat si kontejner přímo před dům,“ dodal litvínovský místostarosta Pavel Stehlík. Technické služby i společnost PBO Litvínov požádal o zintenzivnění odvozů, aby již po víkendu nebylo po smetištích ani památky.
„Pracuji tady a je to hrozné. Bydlím v Meziboří a tam takové problémy nemáme. Je tam pořád čisto,“ říká zaměstnankyně janovské firmy.

Na některých stanovištích stihli odpad odvézt včas a tam se rostoucím hromadám zapáchajícího odpadu vyhnuli. Na ostatních místech si už stěžují i na hlodavce. „Je to šílený, večer po tom lezou krysy, vedle v ulici tam prý viděli i lišku,“ říká rozhořčená nájemnice janovského paneláku.

„Nejdřív řeknou, ať to sem dáme, a pak to neodvezou. Teď foukal vítr, tak to máme všude v ulici. Nikdy to nebylo,“ říká Jindřich Břečka.

Martin Vokurka, Lucie Prosková