Za poškozování životního prostředí mohou padnout i vysoké pokuty. Například i desetkrát vyšší než dávají městští strážníci.
První Mostečané z videozáznamů musí vysvětlovat přestupkové komisi, proč před dům vyhodili odpad, který tam nepatří.
“Mohu potvrdit, že jsme několik případů zaznamenaných mobilními kamerami zadokumentovali,“ řekl mosteckému deníku tiskový mluvčí mostecké městské policie Luboš Trojna.
Strážníci nejhorší prohřešky předali mosteckému magistrátu, méně závažné řešili blokovou pokutou. Ta se vyšplhala až do výše jednoho tisíce korun.
Odhalování vynašečů odpadního nábytku, ledniček a jiných velkých věcí na ulici je společným experimentem městské policie a technických služeb. Monitorování vybraného území se zkouší od září tohoto roku. „Zatím to vypadá, že se mobilní kamery osvědčují,“ řekl mosteckému deníku ředitel technických služeb Petr Klimencký.

Na konci roku se akce zhodnotí. Poté se má rozhodnout, zda technické služby se strážníky nainstalují stálý kamerový dohled asi na dvaceti místech. Klimecký nevyloučil, že se zůstane jen u přenosných kamer, pokud se růst nepořádku podaří zastavit.
Nejkritičtější ulice v Mostě sledují čtyři mobilní kamery. Jejich umístění se tají. Kamery jsou velice citlivé a dokáží zaznamenat například i značku vozidla. Obraz se přenáší na pult městské policie. Aktuální situaci strážníci vyhodnocují a na místo vyjedou.
Množství velkoobjemového odpadu, který se objevuje u popelnic, vzrostlo oproti loňskému roku o třicet procent, což je asi o tři a půl tisíce tun. Město muselo nasadit velkokapacitní kontejnery, aby se tisíce tun odpadu neválely na sídlištích.
Uložením věci do velkokapacitního kontejneru se mohou lidé vyhnout sankcím a exekuci při nezaplacení pokuty. Kontejnery se odvážejí po naplnění. Postupně pokrývají poptávku na většině území města. V měsíčních intervalech stojí postupně v desítkách ulic, například Brněnská, J. Ševčíka, K. J. Erbena, Marš. Rybalka, Okrajová a Javorová.
Zdarma přijímá odpad, který nepatří do popelnic, zatím jediný městský sběrný v ulici Šikmá v Rudolicích. Dvůr je otevřen dokonce i v sobotu a neděli od 10 do 14 hodin, v pracovní dny od 10 do 18 hodin.