„Objem velkoobjemového odpadu, který se neustále objevuje u popelnic, vzrostl oproti loňskému roku o 30 procent, což je asi o 3,5 tisíce tun,“ informoval ředitel Technických služeb města Mostu Petr Klimecký.
Proto vznikl projekt, který má v příštích měsících nastolit ve městě pořádek.
Odstartuje během několika dnů.
„Prvním krokem bude monitorování nejkritičtějších míst v Mostě mobilními kamerami,“ vysvětlil Klimecký s tím, že pro tento krok budou použity čtyři mobilní kamery.
Tyto kamery budou velice citlivé a budou schopny zaznamenat například i značku vozidla.
„Obraz bude přenášen na pult městské policie. Aktuální situaci strážníci vyhodnotí a na místo vyjedou,“ popsal fungování tohoto nového opatření ředitel mosteckých městských strážníků Bronislav Schwarz.
Strážníci se zaměří nejen na nedovolené odkládání objemného odpadu jako je například nábytek, ale i na lidi, kteří se popelnicemi prohrabávají. Městská policie samozřejmě dopředu nechce zveřejnit, kde kamery budou. Klimecký však uvedl, že největší problémy jsou na velkých sídlištích. S tím souhlasí například i ředitel Mostecké bytové Jaroslav Kudrlička. Na otázku Deníku, kam by on umístil kamery, odpověděl, že by se soustředil na velká anonymní sídliště. „Pokud budeme požádáni o umístění kamer na naše domy, tak samozřejmě vyhovíme,“ dodal Kudrlička.
Pokud budou původci nepořádku chyceni, hrozí jim pokuta sahající do výše i deseti tisíc korun. „Pokud exemplárně potrestáme tři čtyři lidi, tak to bude mít dominový efekt a lidé si už dají pozor,“ podotkl Klimecký. Ačkoliv tento postup zní velice represivně, Swarz se snaží lidi uklidnit. „Nechci ze strážníků za každou cenu dělat lovce. Chci hlavně, aby si lidé uvědomili, že ubližují sami sobě. Strážník nikdy neuděluje pokutu hned napoprvé, spíše se snaží zjednat nápravu,“ dodal Schwarz.
Po první etapě hodlají technické služby se strážníky nainstalovat již stálý kamerový dohled asi na 20 místech.