„Výběr poplatku zatím pobíhá nad očekávání dobře. Uvidíme, jak to bude pokračovat dál,“ řekl Deníku primátor Marek Hrvol. I on už poplatek uhradil. Zvolil snadnější internetovou platbu přes radniční portál, kde zjistil svůj variabilní symbol. Řada jiných lidí chodí platit na úřad. Pokladna v jeden den přijala i několik set tisíc korun. Podle primátora se jedná o první vlnu poplatníků, kteří chtějí mít platbu co nejdřív za sebou. Patří k nim hlavně starší lidé. „Chci to mít z krku. V únoru mi už bude pětašedesát, takže zaplatím jen poměrnou částku, kterou mi tu vypočítali,“ sdělil u pokladny senior, který dorazil s hotovostí. Radnice od poplatku osvobodila jen lidi starší 65 let.

Roční poplatek za odpad je v Mostě 840 korun. Tato sazba daná městskou vyhláškou se týká desítek tisíc dospělých a dětí s trvalým pobytem ve městě a majitelů bytů, kde nikdo není hlášen. Platit musí i Mostečané v hmotné nouzi, kteří pak mohou požádat stát o zvýšení příspěvku na bydlení, a také lidé, kteří jsou hlášeni na adrese radnice. Těch je zhruba 1 700. Podle primátora je velkým úkolem města informovat o poplatku co nejvíce lidí. Na novou povinnost bude radnice upozorňovat průběžně také ve svém tištěném zpravodaji, který doručovatelé dávají každý měsíc do poštovních schránek. Složenky už město nerozesílá.

Úřad města vyřizuje od počátku roku stovky dotazů. Například senioři nad 65 let se ptají, co mají udělat, aby neplatili. „Nemusí dělat nic, od poplatku jsou automaticky osvobozeni,“ uvedl primátor.

U jezera Benedikt v Mostě bude v těchto místech nové dětské hřiště.
U oploceného jezera v Mostě vznikne za miliony korun velké dětské hřiště

Poplatky za odpad nyní administruje jedna úřednice, od února jí pomůže další. Radnice potřebuje i součinnost vlastníků či správců domů, aby vyvěsili informace o poplatku na nástěnkách ve všech vchodech. Vyšší informovanost má snížit počet neplatičů. Podle odhadu budou tvořit pětinu ze všech poplatníků. Po neplatičích bude město poplatek vymáhat exekucí.

Platba za odpad v pokladně v přízemí radnice:
pondělí 8:00 - 17:00
úterý 8:00 - 14:00
středa 8:00 - 17:00
čtvrtek 8:00 - 14:00
pátek 8:00 - 13:00 (zvoní se na venkovní zvonek)
Platí se hotově, nebo kartou. Je možné uhradit poplatek i za další osoby. Možné je také splátkování, například 70 Kč měsíčně.

Platba bankovním převodem na účet města:
Při platbě prostřednictvím internetu je nutné zadat variabilní symbol. Každý poplatník má svůj a lze ho zjistit zadáním rodného čísla do platebního portálu v Portálu Mostečana nebo na mailové adrese odpady@mesto-most.cz. Bankovní účet města je uveden na webu radnice. Ta doporučuje platbu přes Portál Mostečana, kde k elektronickému zaplacení stačí několik kliků v pohodlí domova.

Opoziční zastupitelský klub Sdružení Mostečané Mostu (SMM) má k poplatku výhrady. Označuje ho za nespravedlivý a nevhodně zavedený v době, kdy má řada lidí finanční potíže kvůli drahotě. „Pokud městu chybí v dvoumiliardovém rozpočtu několik desítek milionů korun, může je získat i jiným způsobem než poplatkem za odpad,“ sdělil zastupitel Jiří Nedvěd (SMM), bývalý předseda radničního Výboru pro mapování a eliminaci negativních sociálních jevů. Podle Nedvěda nebude vůči poctivým plátcům fér, když odpad neuhradí očekávaná pětina jejich sousedů a také další problémové skupiny, které v Mostě žijí, ale v bytech nejsou hlášeny. Opozice upozorňuje, že reálná obsazenost bytů se vymyká kontrole a město není schopno vybrat efektivně peníze od všech producentů domovního smetí. „Dnes je v Mostě opravdu hodně pronajímaných bytů, kde nájemníci nemají trvalé bydliště. Jsou mezi nimi i pětičlenné i vícečetné rodiny, které prostě odpad nezaplatí. A vedle nich bydlí lidé s trvalým pobytem, pro které je poplatek povinností, i když si z daní platí veřejné služby. To je přece velká nespravedlnost,“ uvedl Nedvěd s tím, že za cizí obyvatele nedostává město od státu žádné peníze při přerozdělování výnosu z daní.

Opoziční klub SMM vidí problém i v tom, že město nemůže dokázat, že v konkrétním bytě je někdo hlášen. „Trvalý pobyt je totiž na číslo popisné, nikoli na číslo bytu,“ podotkl Nedvěd. Podle něj by bylo spravedlivější poplatek za odpad nezavést, a místo toho zvolit adekvátní adresnější a účinnější zvýšení místního koeficientu daně z nemovitosti.

Celá věc je ale ještě složitější. Poplatek za odpad musí uhradit i Mostečané, kteří ve městě žádný odpad nevytvářejí, nebo jen málo. Jedná se o například o studenty, kteří většinu roku bydlí jinde, a o lidi, kteří mají trvalý pobyt v Mostě, ale žijí dlouhodobě v zahraničí. Někteří údajně požádají o individuální osvobození od poplatku v Mostě, protože za odpad platí v místě aktuálního bydliště. Primátor nevyloučil zohlednění této zvláštní skupiny při případné aktualizaci vyhlášky.

Průběh modernizace bowlingové herny v centru Benedikt Most.
Most bude mít modernější bowling. Nová strojovna z USA spotřebuje méně energie

Radnice doporučuje, aby lidé využili k úhradě Platební portál (tzv. Portál Mostečana) a nemuseli tak chodit na úřad k pokladně. Pomocí portálu si může každý nastavit i splátky, aby částku 840 korun nemusel platit celou. Portál, na kterém lze uhradit třeba i poplatek za psy a který je od ledna dostupný na oficiálním webu města Most, se podle primátora osvědčuje a bude se rozšiřovat o další funkce usnadňující komunikaci s radnicí. V lednu technici řešili na portálu převážně jen drobné nedostatky, například překrývání textu na některých koncových zařízeních.

Poplatek za odpad lze zaplatit do konce prosince. Město to zdůvodnilo tím, aby lidé měli dost času na vyřízení této novinky a aby celý rok mohla běžet informační kampaň.

Poplatek za odpad zrušila přes 17 lety mostecká vláda SMM, která v roce 2006 vyhrála komunální volby se slibem, že zavede pro všechny Mostečany „odpad zdarma“. Poplatek předtím činil 41 korun za osobu na měsíc, což bylo ročně 492 korun. Po zrušení povinného poplatku v roce 2007 každý vítěz voleb tento benefit zachovával. Celkové výdaje za odpad, hrazené z městské kasy, mezitím stouply z 30 na 70 milionů korun ročně, což městská vládnoucí koalice ProMOST – ANO loni označila za neúnosné a od ledna 2024 prosadila vyhláškou poplatek za odpad ve výši 840 Kč ročně. Očekává, že od lidí ročně vybere přibližně 35 milionů korun. Vybrané peníze se mají použít na zlepšování odpadového hospodářství, například na pořizování dalších kontejnerů, častější svoz a zvýšení čistoty ve městě.