Důvodů sníženého zájmu o očkování je podle odborníků hned několik. „Riziková skupina lidí, čili občané nad 65 let byli kdysi zvyklí, že tyto vakcíny získávali zadarmo na hygienické stanici. Dnes si musí zajít pro recept ke svému praktickému lékaři poté do lékárny, kde doplatí určitou částku a poté zpět k lékaři, aby mu vakcínu aplikoval,“ řekl Karel Korjenek z Lékárny Sopha. Dalším důvodem je podle lékařů a lékárníků menší mediální kampaň propagující očkování proti chřipce.
Pojišťovny na vakcíny proti chřipce přispívají určitou finanční částkou. U lidí nad 65 let a u lidí s chronickým onemocněním je hrazena jedna čtvrtina částky. Ostatní pacienti si očkování hradí v plné výši sami. Podle lékárníků je očkovací látky dostatek.
Lékaři z Mostu a Litvínova se shodují na tom, že nyní už se lidé o možnost očkování tolik nezajímají. „Dříve se pacienti sami dožadovali informací. Letos jim očkování musíme sami nabízet,“ uvedla Deníku praktická lékařka pro dospělé Božena Mikešová z Litvínova. Podle nich je zájem především mezi stálými pacienty, kteří o očkování získali informace již v minulosti.
„Lidé, kteří se nechali očkovat již v minulosti se o očkování zajímají. Ovšem nějaký větší nárůst jsme nezaznamenali. Lékaři nám dokonce i sdělili kolik lidí asi bude mít o vakcinaci zájem, proto bylo jednodušší očkovací látky objednat. A nemusíme se teď bát, že jí bude nedostatek jako vloni,“ řekla lékárnice Ada Holubová z litvínovské lékárny Ada.
Výše příspěvku od pojišťovny se pohybuje mezi 35 až 55 korunami. Záleží na typu očkovací látky. Očkování začne naplno v listopadu, tedy na podzim. V období zimy už podle lékařů není vhodné se nechat očkovat a proto doporučují zajít se informovat co nejdříve.