„Byla jsem rychle hotová. Netrvalo to ani deset minut a ani to nebolelo. Šlo to jako po másle,“ řekla Deníku první očkovaná, 65letá Jiřina Rešová z Mostu, která ještě, jako každý po očkování, musela před odchodem z tělocvičny 15 minut čekat v zadní čekárně. Do nemocnice ráno zbytečně nešla. To, že došlo ke změně a očkuje se v tělocvičně, se prý dozvěděla ze sms zprávy od ministerstva zdravotnictví. K tělocvičně dorazila s manželem před půl osmou.

„Tady je to lepší než na poliklinice. Tam to byla hrůza. Úzká chodba, lidí spousta. Pak se i hádali, protože na poliklinice se ještě nahromadili pracovníci ze školství a nebylo možné dodržet rozestupy. Lidi říkali: nás je tu tolik, že když budeme stát dva metry od sebe, tak ten poslední v řadě bude stát na zastávce autobusu před nemocnicí,“ zavzpomínal na očkování v poliklinice 71letý Josef, který se tam nechal dvakrát očkovat a ve čtvrtek 22. dubna přišel ke sportovní hale jako doprovod.

Zdravotníky, kteří očkovali v poliklinice, hájil. „Sestřičky tam byly chudáci, protože lidi jim nadávali. Vznikla tam revolta. Lidi se hádali o to, kdo má přednost, jestli ten, kdo přišel dřív, nebo ten, kdo má naplánovanou hodinu,“ dodal Josef, který změnu očkovacího místa uvítal. Doporučil jen, aby byl ve velkokapacitním očkovacím centru alespoň jeden invalidní vozík pro lidi s omezením pohybu a aby si lidi před očkováním vytiskli z internetu povinný dotazník a vyplnili ho už doma, čím personálu usnadní práci.

„Celý proces to urychlí,“ potvrdila koordinátorka velkokapacitního očkovacího centra Marie Bertelová. Protože ne každý má doma internet a tiskárnu, dotazník lidé dostávají přímo v tělocvičně, kde ho vyplňují buď sami nebo s pomocí personálu. Ten první nápor zvládl. „Start je docela fajnový. Myslím si, že lidé jsou v pohodě. Jde to hezky svižně, nikde se to zatím nezadrhlo,“ uvedla během ranního návalu koordinátorka.  

Ještě před otevřením přišly desítky lidí

Personál ranní frontu očekával, protože před přesunem očkovacího místa si lidé registrovali na poliklinice termíny už od 7. hodiny ráno. Proto k tělocvičně sportovní haly ještě před jejím otevřením dorazily desítky lidí. Řada z nich uvedla, že byli v nemocnici, ale teprve tam se dozvěděli, že se už očkuje jinde, a tak se sami přemístili k tělocvičně. Podle zdravotníků je systém aktualizovaný a objednaní měli dostat sms zprávu o změně.

„Já byla objednaná na 7.20 hodin, ale žádnou zprávu o změně jsem nedostala,“ řekla ve frontě před otevřením očkovacího centra seniorka, která patřila ke skupině, jež dorazila k tělocvičně od nemocnice.

„V tuto chvíli se fronta netvoří a pokud všichni registrovaní k očkování budou chodit na čas, není důvod, aby se fronty tvořily,“ sdělil v poledne krajský koordinátor očkování Petr Severa. Podle něj byl ranní nápor u tělocvičny standardní a žádné změny v provozu očkovacího centra se nyní neplánují. „Pokud všichni registrovaní informaci o přesunu očkovacího místa i o změně provozní doby obdrželi, je jen na disciplíně obyvatel Mostu, jak se k tomu postaví,“ dodal Severa. Ústecký kraj zajistil kyvadlovou dopravu mikrobusem od nemocnice ke sportovní hale, ale zatím ji podle Severy využilo málo lidí.  

Ve čtvrtek 22. dubna se má v tělocvičně sportovní haly naočkovat zhruba 300 lidí ve třech kójích. S nárůstem počtu vakcín se má očkovat denně 800 lidí v pěti kójích. Maximální kapacita je 1000 lidí.