Litvínovský praktický lékař Zdeněk Kopecký ale tyto obavy vyvrací: „Očkujeme už patnáct let a za tu dobu jsem řešil pouze jednu postvakcinační reakci. Očkovat se nechává odhadem jedenáct procent mých pacientů."

Zájemci o očkování si mohou vakcínu zakoupit přímo u svého lékaře, v očkovacím středisku nebo v lékárně. „Vakcíny již nabízíme. Zakoupit si ji na recept od doktora ale zatím nepřišel nikdo," řekla litvínovská lékárnice Adina Holubová.

Vakcíny na předpis se v lékárně Ada v Litvínově prodávají za 168 korun, po zakoupení si ji zájemci nechají za poplatek aplikovat u svého lékaře. „Vakcína i s aplikací vyjde zhruba na 400 korun, záleží na tom, kolik si lékař za aplikaci účtuje," vysvětlil Zdeněk Kopecký.

Vakcínu proti chřipce a její aplikaci zcela hradí zdravotní pojišťovny u čtyř zákonem stanovených skupin lidí, přičemž očkování je pro ně nepovinné. „Ostatní zájemci si očkování proti chřipce museli zatím vždy plně hradit. Jako klienti VZP ale mohou od 1.října. do 31. prosince využít příspěvek na očkování z fondu prevence pojišťovny, takže budou proti chřipce v letošní sezóně chráněni zcela bezplatně," uvedl tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Ondřej Tichý.

Očkování zdarma nabízí i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Ta zaplatí očkování proti chřipce všem svým klientům, kteří se nechají očkovat do 30. listopadu.

Nejvhodnější doba na aplikaci vakcíny proti chřipce je podle Adiny Holubové konec října a začátek listopadu. „Očkovat se dá až do února, ale to už je skoro za hranicí," dodala. Vakcína se aplikuje pouze jedenkrát za sezonu.