K sepsání dopisu je vedly události související s říjnovými komunálními volbami. Výsledky v Chomutově krajský soud před pár dny zneplatnil kvůli podezření z nákupu volebních hlasů. Policie zároveň obvinila muže z Teplicka z kupčení hlasů na litvínovském sídlišti Janov. V obou městech měly být činy provedeny ve prospěch ČSSD.

„Pan premiér na konci minulého roku v rozhovoru uvedl, že ČSSD v Ústeckém kraji potřebuje radikální změny a že prostor ve straně musí dostat lidé, kteří nejsou spojeni s kartelem, který zde fungoval v minulých letech. Nakupování hlasů pro ČSSD ovšem ukázalo, že plánované změny byly málo radikální," řekl Daniel Černý, volební lídr vítězného PRO!CHOMUTOV.

„Samozřejmě je vnitřní záležitostí ČSSD, jaké osobnosti jí v regionu reprezentují. Pokud je ale strana spojena s kriminálními činy nemůžeme zůstat nečinní," dodal Petr Globočník. V dopisu žádají premiéra, aby zakročil.

„Nemám ten dopis k dispozici. Chtěl bych ale vzkázat, aby se nám do toho jiná uskupení nepletla. Je to naše vnitrostranická věc," reagoval lídr litvínovské ČSSD Martin Klika.

V Litvínově ČSSD celkově při volbách obdržela 13,66 procenta hlasů, přičemž v Janově sociální demokraté kralovali. V Chomutově se měly už vyplněné lístky rozdávat na romské zábavě. Černý spolu s další navrhovatelkou Ivetou Nátherovou soudu předložili 79 zcela shodně vyplněných hlasovacích lístků ve prospěch některých kandidátů ČSSD odevzdaných v 11 ze 40 volebních okrsků.