Anně Šabatové se nelíbí zejména zavedení zákazu sezení na předmětech, které k tomu nejsou přímo určeny, například na stavebních prvcích. „Tento zákaz vnímám jako nepřípustný zásah do svobody pohybu. Domnívám se, že sezení například na zídce nepředstavuje škodlivou činnost narušující veřejný pořádek," napsala Šabatová.

Nepřípustné omezení

Za problematický pak označila zákaz vynášení vlastních předmětů k sezení. „Nevnímám ho jako nepřípustný. Je ho smyslem je chránit vzhled města a veřejnou zeleň, což jsou cíle legitimní. Mám však pochybnosti, zda v případě Litvínova nebyl zákaz zaveden záměrně v některých lokalitách, v nichž město současně odstranilo lavičky, a kde tedy není možné využít prostranství k venkovnímu odpočinku. To vnímám jako nepřípustné omezení," pokračovala ombudsmanka.

Vedení města do vyhlášky, která tyto zákazy obsahuje již několik let, nijak zasahovat nebude. „Vyhláška zcela naplňuje cíle, které sledovala," uvedla starostka Kamila Bláhová s tím, že se navíc u Litvínova inspirují další města a zavádějí podobná opatření, která mají zamezit vysedávání opilců či narkomanů nebo dělání hluku.

V září se k nim přidal i Most, který v jedenácti lokalitách zakázal venkovní vysedávání a pikniky. Zareagoval tak na stížnosti mnoha obyvatel. Magistrát zároveň uvedl, že strážníci se budou v této věci řídit rozumem a jednotlivé případy posuzovat citlivě. V praxi to má znamenat, že pokud si na zídku sedne například unavený turista, pokutu nedostane.