Zatímco před devíti lety ještě mělo Meziboří přes pět tisíc obyvatel, po roce 2000 začal počet lidí klesat. Nyní ve městě žije kolem 4850 obyvatel a počet občanů stále klesá.

„Jednou za rok pořádáme setkání s obyvateli. Vždycky jsme setkání pořádali pro sedmdesátileté obyvatele a výše. Minulý rok jsem se,ale dozvěděl, že na Meziboří žije přes sedm set lidí, kterým je sedmdesát a více. Proto jsme hranici setkání zvýšili na pětasedmdesát let. I přesto jsme pozvali přes čtyři sta důchodců,“ řekl starosta města Miroslav Huml, podle kterého by mladé lidi mohlo do města nalákat sportovní vyžití, klid, čistota a blízké lesy.
„Kdyby Meziboří mělo pět tisíc obyvatel jako dříve, dostalo by se do jiné skupiny a získalo by více peněz z rozpočtového určení daní,“ dodal Huml. Sehnat městský byt na Meziboří ale není jednoduché. Zájem o byty patřící městu je veliký a pořadový číselník dlouhý. Pořadník na nájemní byty v Meziboří čítá 300 zájemců. Ročně ale město uspokojí jen kolem třiceti žádostí.

„Každý byt, který se uvolní, se vyvěsí na ceduli a lidé se o něj musejí přihlásit. A z těch, co se přihlásí, ten kdo má nejmenší pořadové číslo, ho dostane,“ vysvětlil starosta města.

Na Meziboří je přes 1700 bytů a městu patří necelá polovina. Kolem 500 bytů si nájemníci od nového roku mohou odkoupit. S odkoupením musí souhlasit devadesát procent nájemníků. V případě, že lidé o odkoupení bytu nebudou mít zájem, třetí osobě město byty neprodá.

Pravidla pro prodej jsou taková, že se nechá udělat odhad domu, z toho se vezme 25 procent a ty se navýší o všechny investice, které se do domu investovaly od roku 2000 , ponížené každým rokem o odpisovou sazbu.

Podle starosty udělá odhadce stejný odhad na zrekonstruovaný dům jako na nezrekonstruovaný, jedná se totiž jen o časový odhad. Proto město zohledňuje investice, aby lidé měli spravedlivé rozdělení. Pokud má dům například zateplení nebo plastová okna, zájemce zaplatí více peněz.
Oproti Meziboří, kde počet obyvatel klesá, město Hora Svaté Kateřiny podle starostky Evy Horákové zaznamenalo nárůst. „Pro městské byty upřednostňujeme mladé rodiny s dětmi, a zájem je opravdu veliký,“ sdělila Eva Horáková, která by mladé lidi do horského města nalákala na přírodu.