Když příští sobotu, 8. září, vypukne u kostela Mostecká slavnost, budou mít technické služby opět pohotovost kvůli hromadám plastových kelímků na jedno použití. Tisíce návštěvníků jimi areál zaplavují každý rok a předminule způsobily odpadní kalamitu.

Letos to má být ale poslední plýtvání. Radnice hodlá v příštím roce zavést pro městské veselice ekologicky šetrnější vratné zálohované nádoby na nápoje. Jak bude systém vypadat, není ještě jasné. „Zatím prověřujeme všechny možnosti,“ řekla Deníku mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Město už nezávazně kontaktovalo brněnskou firmu NickNack, předního českého dodavatele odolných kelímků pro vícenásobné použití, které pomáhají snížit množství odpadu hlavně na kulturních a sportovních akcích. Inovativní firma, jejíž nádoby s klipem k zavěšení na oblečení jsou v EU chráněny jako nové technické řešení, by zvládla i Mosteckou slavnost. „Děláme i větší akce,“ řekl zástupce společnosti Tom Velčovský.

Takzvané nicknacky s vlastním výtvarným motivem od roku 2014 používá například proslulý slovenský hudební festival Pohoda, který snížil spotřebu plastů o 14 tun. Tuto přehlídku navštěvuje třicet tisíc lidí a vypije se tam přes čtvrt milionu půllitrů piva.

close Vratné kelímky Nicknack. Ilustrační foto info Zdroj: Deník/Lubomír Stehlík zoom_in

Vratné kelímky Nicknack. Ilustrační foto: Deník/Lubomír Stehlík

Systém funguje tak, že účastník akce zaplatí za nicknack zálohu v řádu desítek korun a dostane nápoj. Ve stánku s občerstvením mu pak každý použitý nicknack vymění za čistý. Nádobu si lze odnést domů jako suvenýr nebo ji vrátit a dostat zpět zálohu.

Jiný vratný systém funguje v sousedním Sasku, kde jsou jedním eurem zálohované jednorázové kelímky. Na některých festivalech v ČR je pořádek, protože se tam za posbírané kelímky dává pivo zdarma.

Jako doplňkovou alternativu k běžným kelímkům nabízí odolné půllitry pro opakované použití mostecký autodrom. „Jsou k dostání pátým rokem za vratnou zálohu třicet korun,“ řekl mluvčí autodromu Jan Foukal.

Lidé se nemusejí brodit odpadky

O vratných kelímcích pro Mosteckou slavnost se diskutuje na oficiálním facebookovém profilu města Most. Debatu tam otevřel Tomáš M. Lang. „Nicknacky jsou ekologičtější, nebrodíte se haldami jednorázových kelímků a město na nich může mít reklamu,“ uvedl.

Primátor Jan Paparega reagoval, že orientační náklady pro zavedení tohoto systému se pohybují okolo 300 až 400 tisíc korun, které je nutné zahrnout do rozpočtu na příští rok. „Pevně věříme, že Mostecká slavnost 2019 bude z drtivé většiny postavena právě na systému zálohovaných kelímků, mimo jiné i s cílem snížit ekologickou stopu největší kulturní akce našeho města. Využití vratných kelímků plánujeme následně i na ostatních městských akcích,“ poznamenal primátor.