Skupina údajně Regionální radu připravila o desítky milionů korun, na provizích prý získali stovky tisíc korun, píše s odkazem na anonymní zdroj Mladá fronta Dnes (MfD). Sedmým obviněným je šéf úřadu Petr Kušnierz, který je stíhán za přijímání úplatků a společně s dalšími čtyřmi lidmi je ve vazbě.

Podezřelým je například Kušnierzův přítel, jenž v 90. letech v Litvínově vlastnil diskotéku Calypso. "Působil jako prostředník, který dojednal podporu pro vybraný projekt u kamaráda Kušnierze. Za to měli oba dostat provizi," řekl listu zdroj. Dalším obviněným je ukrajinský vyhazovač z Calypsa. Ve vazbě jsou i další společní známí, kteří také působí ve firmách Investspol a Calp. Tyto firmy, které sídlí na stejné adrese v Bílině, ale nejsou na seznamu žadatelů o evropské peníze z Regionální rady Severozápad.

Úřad, v jehož čele Kušnierz stál, zpracovává žádosti o dotace a jejich vyplácení z Regionálního operačního programu. V něm je pro oba kraje k dispozici 19,5 miliardy korun. Úřad podpořil celkem 298 projektů za 16,5 miliardy korun. Zbylé peníze ještě bude na další projekty přidělovat. Žadatelům na schválené projekty dosud proplatil sedm miliard korun.