A dost! Vedení obce Obrnice rázně bouchlo do stolu a rozhodlo se pro další krok, který má zlepšit soužití mezi obyvateli a podmínky bydlení v obci.

Poté, co zdejší radní před prázdninami schválili a na začátku července nechali odstranit v panelákovém sídlišti lavičky, kvůli shromažďování a hlučnému nočnímu chování navrátilců z Anglie, a nedávno vyhlásili zrušení doplatku na bydlení ve třech panelácích, přichází další opatření. Rada obce s dvěma a půl tisíci obyvateli, vedená starostkou Miklošovou, díky novele zákona o hmotné nouzi teď vyhlásila boj spekulantům s chudobou.

„Také u nás čelíme nekalým praktikám těch, kteří vykoupili byty v panelovém sídlišti Nová výstavba a dál je pronajímají. Stěhují do nich sociálně slabé a problémové rodiny z celé republiky. Jejich členové pak ničí společný domovní majetek. Jsou hluční, ostatní nájemníky obtěžují a dělají jim ze života doslova peklo,“ řekla Deníku starostka Drahomíra Miklošová s tím, že právě ke spekulantům směřuje opatření, které radnice připravuje. To má chránit slušné vlastníky bytů v panelových domech a současnou nepříliš lichotivou situaci zvrátit.

„Chceme využít jednoduchého postupu. Pokud majitel bytu dostává část nájemného ze sociálních dávek svého nájemníka, strhne se z tohoto příjmu přednostně částka za služby spojené s užíváním bytu. Peníze budou převedeny přímo na účet společenství vlastníků,“ vysvětlila Miklošová. Jedině tak lze podle ní ochránit slušné lidi před bezohledností byznysmenů s chudobou.

Spekulanti totiž vybírají často nehorázně předražené nájemné, platby do společného fondu drží na velice nízké úrovni nebo je neodvádějí vůbec. Vede to k zadlužování společenství vlastníků a často až k odpojení dodávek elektřiny a vody. Domy se stávají neobyvatelnými, na opravu nejsou peníze a slušným lidem, kteří například před lety byt v paneláku koupili, nezbývá, než se odstěhovat. Jejich byty přitom ztratily svou původní hodnotu a v současnosti jsou prakticky neprodejné.

Místní volají po klidu

Místní starousedlíci opatření, která mají vést hlavně k lepšímu soužití v obci, vítají, protože právě tato skupina obyvatel na jednání spekulantů a příliv nepřizpůsobivých nejvíce doplácí. „Když to pomůže, aby byl v Obrnicích větší klid a žilo se nám tady lépe, tak jsem ráda, že se tak děje,“ schvaluje opatření Iveta Kohoutková.

Novela zákona o hmotné nouzi, která má zastavit trend zadlužování společenství vlastníků bytových jednotek, platí od června. Na jejím vzniku se významně podílela společenství vlastníků bytů v Jirkově. Právě jirkovští radní byli mezi prvními, kteří se novinku rozhodli vyzkoušet. Do praxe ji chtějí uvést kromě Obrnic také například v Děčíně a Varnsdorfu.