Obec se výkupem domů a jejich bouráním dlouhodobě snaží bránit tomu, aby se sociálně slabí a problémoví lidé stěhovali hromadně do jednoho místa. Naposledy před dvěma lety zbourala dva paneláky na své náklady.

„Chtěli bychom, aby přes zimu byly pryč," řekla Miklošová s tím, že Obrnice uspěly s žádostí o dotaci u ministerstva pro místní rozvoj. Stát tak uhradí 80 procent nákladů na demolice.

Obec původně předpokládala, že zbourání dvou domů bude stát přes deset milionů korun, otevřené výběrové řízení ale podle Miklošové cenu srazilo o více než tři čtvrtiny.

„Přihlásilo se devět zájemců. Cena, kterou nabídnul vítěz, je včetně DPH něco přes dva miliony korun. Druhá nejnižší nabídka byla asi jen o 200 tisíc korun vyšší," řekla dále Miklošová.

Podle dotačních podmínek nesmí plochy po zbouraných domech v dalších letech znovu sloužit k bydlení.

Obrnice postaví na místě paneláků workoutové hřiště a přírodní bludiště z keřů. Ušetřené peníze, které obec měla připravené na demolice, investuje do chodníků a dalších oprav.

Na dotace na bourání dalších domů Obrnice zatím nedosáhnou. Problémové domy jsou buď v rukách společenství vlastníků, nebo soukromých firem. Největší problémy teď obec řeší s domem po zkrachovalém společenství vlastníků. „Ten dům je prázdný, je bez jakýchkoli energií a je postupně rabován. Za chvíli z toho bude pěkné torzo. A já teď nevím, co s tím, když jde o majetek jednotlivých vlastníků bytových jednotek. A část z nich je z Ruska nebo Ukrajiny. S jednotlivými vlastníky se jednat nedá. Navíc dům je zadlužený," doplnila Miklošová. Obrnice se pokusí za symbolickou cenu získat ještě jeden bytový dům poblíž nádraží. I ten by chtěla obec zbourat.

V Ústeckém kraji uspělo s žádostmi o dotace na bourání sedm měst a obcí. Dva panelové domy dá zbourat na sídlišti Chanov mostecká radnice, Litvínov zase plánuje demolici objektů bývalé ubytovny.

Obrnice už bouraly dva paneláky v roce 2014. Důvodem likvidace domů na sídlišti Nová výstavba byl jejich špatný technický stav.

Podle starostky čelily častým nájezdům zlodějů a vandalů, azyl tam hledali také bezdomovci. Demolice obou domů vyšla na pět milionů korun.