Realitní kanceláře sem stěhují do levných bytů dlužníky z celé republiky. Vítejte v Obrnicích. Zatím nepříliš dobré jméno obce s jednou z největších nezaměstnaností v okrese se nemá v budoucnu vyslovovat s nechutí. Ambiciozní vedení obecního úřadu to chce změnit. Povede se?

Obrnice bývají přirovnávány k Bečovu, Janovu, mosteckému Liščímu vrchu. Proč? Zde je jeden příklad: „Realitní kancelář prodala byt 1+4 a přestěhovala nám sem rodinu z Břeclavi. Asi osmičlennou. Byla vystěhovaná pro neplacení. Jak se asi bude chovat tady?“ pokládá spíše řečnickou otázku místostarostka Drahomíra Miklošová. Odpověď nepotřebuje. Zná ji. Stejně jako místní starousedlíci.

„Je tu spousta nových lidí. Neumějí se chovat. Nezáleží jim na tom, kde teď bydlí. Dělají tu bordel, protože ví, že za rok už budou třeba někde úplně jinde,“ svěřuje se čtyřiašedesátiletá důchodkyně Stanislava. Příjmení si nepřeje zveřejňovat, má obavy z pomsty rozjařené mládeže.

Miklošová věří, že se situace změní. Největší vlastník bytů, soukromá společnost, je ochotna obci pomoci. Alespoň částečně. „Snažíme se ovlivňovat příliv lidí z Janova, Chanova, Mostu. Není to už takové masové, ale pořád sem chodí. Těžko to soukromému podnikateli vyčítat, pro nás je to ale problém,“ říká místostarostka.

Ti lidé tady jsou, musíme se naučit s nimi žít, pracovat s nimi, tvrdí vedení Obrnic. V Obrnicích pracuje komunitní centrum, vylepšuje se životní prostředí. „Vidíte sám, že jsme zrekonstruovali starou základní školu, nebyla využitá. Teď je tam sál, dvě klubovny, knihovna, internetové centrum, tělocvična. Přebudováváme nové náměstí, které bylo jenom parkovištěm,“ poukazuje na změny Miklošová. V obci se pracuje, čety lidí z úřadu práce uklízejí. I když jsou některé panelové domy v hrozivém stavu, je mezi nimi nečekaně čisto.

Takto bude vypadat obrnické náměstí po rekonstrukci. Zmizí parkoviště, přibude zeleň.

„Máme přes dva a půl tisíce obyvatel, z toho dva tisíce bydlí na sídlišti,“ přibližuje osazenstvo Obrnic starosta Stanislav Zaspal. Paneláky s řadou prázdných bytů mají vypadat lépe. Změní se tam veřejné osvětlení, chodníky, zeleň a vybavení, parkoviště a kontejnerová stání. Nadějně vypadá převod drážních domů na obec za výhodnou cenu. Potom bude snadnější ovlivnit, kdo tam bude bydlet. Pomůže také začlenění Obrnic mezi vyloučené lokality. „Spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování přinese možnost získat na naplánovaná opatření více peněz ze strukturálních fondů Evropské unie,“ uvedl ředitel Agentury Martin Šimáček.

Místostarostka vyzdvihuje nasazení vedení obce v posledním volebním období. „Za tři a půl roku je za námi obrovské množství práce. Myslím, že to co se s Obrnicemi už udělalo, je nadlidský výkon,“ dodala.