V posledních letech roste napětí mezi Čechy a Romy, aktuálně se problémy sledují ve Šluknovském výběžku. Inspirací pro ně má nyní být především Litvínov, kde vypadala situace podobně a město se dokázalo s nepřizpůsobivými lidmi částečně vypořádat. Nástroje na nepřizpůsobivé obyvatele na Mostecku ale musejí přijímat i menší obce. Skoro dvoutisícové Obrnice, kde čtyřicet procent obyvatel tvoří právě Romové, již schválily strategický plán na léta 2011 až 2013, který připravili členové Lokálního partnerství Obrnice. Obci pomáhá i vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách.
Dokument obsahuje záměry, které chtějí Obrničtí zrealizovat v oblasti bydlení, zaměstnanosti, bezpečnosti i vzdělávání.

Vzdělané děti

„Máme zpracovaný projekt na poskytování služeb ve třech oblastech. Sociálně aktivizační služba se zaměří na práci s rodinou a jejich dětmi. Například jde o to, aby rodiče dávali děti do školky, většina z nich je totiž s dětmi doma a do školy tak děti přicházejí nepřipravené. Zároveň chceme umožnit rodičům vstup na trh práce,“ nastínila starostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

Obrnice jako první obec na Mostecku, jak již Deník informoval, chce založit sociální firmu zaměřenou na úklidové práce a drobnou údržbu.

V rámci sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi budou pro obyvatele ze sociálně vyloučených lokalit pořádány také semináře
ohledně bydlení, sociálních dávek a finanční gramotnosti. Již dnes fungující středisko Help Desk by se mělo rozšířit o bezplatné dluhové poradenství.

Romové hlídají

„Zatím využíváme službu dvou asistentů prevence kriminality z řad Romů, kteří nám provádí preventivní hlídkovou činnost a spolupracují s městskou policí,“ řekla Miklošová. Další pracovník by se pak měl zaměřit jen na bezpečnost.

„Obec počítá také s vybudováním nového nízkoprahového centra, vše by mělo být hrazeno z dotačních programů. Nyní probíhají konzultace,“ dodala starostka.

„Jsem velice ráda, že se v loňském roce tato obec mohla připojit k lokalitám, kde působí vládní Agentura pro sociální začleňování. Obrnice mohou jít obcím příkladem,“ uvedla před časem Monika Šimůnková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva.