Obyvatelé mosteckého sídliště Liščí Vrch (Sedmistovky) nacházejí ve schránkách letáky od radnice. Oznamuje jim, že 1. prosince začne mapování nájemníků. Na byty zazvoní strážníci, sociální pracovník a zástupce Krušnohoru nebo Mostecké bytové. Kontroly mají zabránit tomu, aby se ze Sedmistovek nestal druhý Janov. Radnice již zmapovala bloky 95 až 100, tzv. Stovky.

Kontroly nejspíš přijdou k bytům i v Obrnicích. „Budeme o tom jednat s mosteckou městskou policií a mosteckým magistrátem,“ řekl Deníku starosta Obrnic Stanislav Zaspal.

Proč zrovna Obrnice? I ty totiž patří – stejně jako Litvínov, Most, Bečov – mezi obce, které mají problémová sídliště na celostátním seznamu sociálně vyloučených či sociálním vyloučením ohrožených lokalit.

Obec Bečov žádné jednorázové prověrky nájemníků na svém území nechystá. Narozdíl od Mostu a Obrnic patří Bečovu drtivá většina místních paneláků, které obec sleduje průběžně.

Starosta Bečova Václav Turnovský je k mapovaní obyvatel skeptický. Vychází z dlouholetých zkušeností a s omezených možností vykázat lidi z bytu. Pokud se v domě objeví problém, využívá obec svých strážníků. „Nejhorší je, když nám lidé při kontrole řeknou, že jsou u nájemníků na návštěvě,“ uvedl starosta.
Bečovu patří dvacet panelových domů s více než pěti sty byty. Blok číslo 10 je již vybydlený a obec ho raději znovu neobsazuje novými nájemníky. O budoucnosti domu rozhodne zastupitelstvo. Další dva bloky jsou vysídlené jen z části.

Architekt doporučil, aby se obec soustředila na podporu výstavby rodinných domků. Na rozsáhlou přestavbu panelového sídliště nemá Bečov peníze. Pokusí se ale sehnat dotace na zateplení čtyř paneláků a vylepšit chce i kotelnu.