Společnost Unipetrol, kterou ovládá polská PKN Orlen, podepsala tento týden smlouvu o výstavbě nové polyetylenové jednotky s italskou firmou Technip. "Výstavba nové polyetylenové jednotky je klíčovým investičním projektem nejen z pohledu naší střednědobé strategie, ale také s ohledem na rozvoj celého českého petrochemického průmyslu, zejména díky rozsahu investice a nejmodernějším použitým technologiím," uvedl Marek Świtajewski, předseda představenstva a generální ředitel Unipetrolu. "Tato investice posune Unipetrol mezi evropskou špičku v oblasti kvality produkce a současně zajistí vyšší bezpečnost a spolehlivost výroby. Jde také o jasné potvrzení našeho odhodlání o strategický rozvoj na českém trhu."

Nová jednotka bude mít označení PE3 a nahradí jednu ze starších jednotek. Práce na výstavbě by měly být zahájeny ve druhém čtvrtletí příštího roku, zprovoznění nové jednotky je naplánováno na polovinu roku 2018. "Během některých etap výstavby bude na místě působit až tisíc pracovníků, většinu z nich společnost Technip plánuje najmout z řad lokálních firem. V tuto chvíli již na místě působí společnosti Metrostav a ČKD Praha DIZ, které provádí potřebné přípravné práce pro výstavbu samotné výrobní jednotky," řekl mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Nové zařízení má pomoci zvýšit využití etylenové jednotky a přispět k větší provázanosti petrochemické a rafinérské výroby skupiny Unipetrol. Společnost chce díky nové technologii oslovit další průmyslové segmenty, jako jsou kosmetický nebo obalový průmysl.

Nová polyetylenová jednotka bude postavena na základě technologické licence od společnosti INEOS, kterou Unipetrol získal již na konci roku 2013.

V Chemparku nyní stále probíhá vyšetřování srpnové havárie na etylenové jednotce, kde došlo k několika výbuchům a rozsáhlému požáru.