Když zemětřesení zničí domy na Krétě nebo ve věžáku v Brně vybuchne plyn, je to pro záchranáře extrémní zátěž. Musí vytahovat ze sutin lidi a zároveň čelit zoufalým rodinám a hlídat bezpečnostní zónu před davy překážejících zvědavců. Jenže kde tohle natrénovat, když obvyklá cvičení jsou jen v opuštěných a demolovaných továrnách?

Čeští experti své cvičiště našli. Chánov. Včera trénovali v nejznámějším zničeném paneláku, v neobydleném průsvitném bloku 12, který se má bourat. Akci sledovala stovka lidí, hlavně děti, které pronikaly až k záchranářům.

„Jde nám o atmosféru. Chceme cítit ten tlak lidí,“ říká Gustav Hotový z ministerstva vnitra, odborník na mezinárodní záchranářské operace.

Jeho skupina dokáže pomáhat v okruhu 2 500 kilometrů. Například i ve Švédsku, severní Africe a Blízkém Východě. Zkušenosti ze zahraničí podle něj potvrzují, že při katastrofách ve městech si musí záchranáři krýt také záda a střežit si i své věci. Velká koncentrace lidí na romském sídlišti jim vyhovuje.

„V Chánově jsou ideální podmínky pro vytvoření atmosféry v místě zásahu,“ potvrzuje 37letý Roman, kapitán pražského hasičského sboru. „Nikdy jsme tu nebyli, jen jsme o Chánovu slyšeli. Je to tu horší, než jsme si mysleli,“ svěřují se dva hasiči. „Mně Chánov nepřekvapil. Znám v Čechách podobné ulice,“ dodává psovod.