Podle vinaře Ivana Váni z Mostu je úroda vína slabší než v loňském roce. Kroupy způsobily škodu na patnácti až dvaceti procentech. Situace na trhu bude možná těžší i kvůli vzrůstající konkurenci.

Společnost Třebívlické zámecké vinařství totiž po přibližně sto letech obnovuje vinice v okolí Třebívlic na Litoměřicku, současně intenzivně buduje sídlo společnosti a sklepní hospodářství na okraji obce.

„Letošní úrodu bychom chtěli zpracovat v nových prostorech. Sklepy by v době, kdy budeme sklízet, měly být dokončené, a to včetně technologie. Vína z letošní sklizně však nepůjdou do prodeje, ani do lahví, je potřeba technologii nejprve otestovat, zavínit sudy a podobně. Celý komplex by měl být kompletně dokončený v létě příštího roku. Po levé straně u silnice k obci budou sklepy, degustační místnost, několik restaurací, prodejna a další zařízení. Po pravé straně pak technické zázemí, sklady a garáže pro techniku,“ přibližuje Jan Dienstl, zástupce investora.

V současné době vinařství obhospodařuje 35 hektarů převážně mladých vinic. Cílem však je zpracovávat úrodu ze čtyřiceti hektarů. Plocha vinic na Mostecku je dvojnásobná.