Terezka Kubíková chce být letuškou. Ví to jistě.

Je jí šest let a svou kariéru začíná v 18. základní škole v Mostě. Je prvňáček. Pevně se drží kamarádky ze školky a pod transparentem „1.A“ pozoruje hemžení dětí, učitelů a rodičů.

„Vyspala jsem se, vyčistila zuby a šli jsme,“ popisuje Deníku svou první cestu do školy. V ruce drží dřevěné chrastítko s růžovým prasátkem, uvítací diplom a na krku má medaili – zvoneček s nápisem 1. zvonění.

„Líbilo se mi, jak mi paní učitelka dávala dárky,“ svěří se školačka po ceremoniálu, který připomínal promoce.

S ostatními prvňáky a cvičitelkou z Domu dětí a mládeže si před školou všichni zatančí. To aby z prvňáků spadl stres. A pak je spolkne škola.

„Paní učitelko, já musím opatrně, já měl zlomenou ruku!“ volá ve třídě klučina, když má točit dlaněmi v rytmu první školní básničky.

Rodiče se smějí. V Mostě začal včera nový školní rok.

V jedenáct hodin se zaplňuje velký sál mostecké radnice. Pedagogický sbor gymnázia vítá nové studenty. Sedí v křeslech používaných politiky. Lidé se v tlačenici obávají, že se do sálu nevejdou. Balkón je obsazený, některé rodiny stojí. O akci je mimořádný zájem. Pořadatelé se omlouvají za nepohodlí: „Je tu pětkrát více rodičů než loni.“

„Je to tradiční akce,“ říká Deníku Iveta Macánová, zástupkyně ředitele Podkrušnohorského gymnázia Most.

Zazpívá SMoG, pěvecký sbor gymnazistek, a začínají slavnostní projevy.

„Přechod ze základní školy je velmi náročný,“ upozorňuje nováčky ředitel školy Karel Vacek. Apeluje na rodiče, aby na učení dětí dohlíželi a neděsili se případného neúspěchu.

Představují se učitelé. Přišli i pozvaní hosté: primátor Vlastimil Vozka, jeho náměstci Luboš Pitín a Jiří Kurcin a zástupci partnerské firmy Vršanská uhelná. S krátkou zdravicí vystoupí krajský radní Pavel Kouda, zástupce zřizovatele gymnázia.

Mostecké gymnázium letos slaví 90. výročí svého založení a v sobotu 5. září pořádá v mosteckém divadle pro všechny absolventy a přátele školy společenský večer moderovaný Reginou Razovovou a Vladimírem Hronem.

Nová škola

Včera se otevřela v Mostě nová vzdělávací instituce – Střední škola diplomacie a veřejné správy. Sídlí na Zahražanech v areálu bývalé 2. ZŠ, kterou město před několika lety zrušilo.

Střední škola v prvním roce zahajuje třemi obory – Ekonomika a podnikání, Veřejná správa se specializací na diplomacii a public a relations a Bezpečnostně-právní činnost. Přibližně třetina studentů je z Mostu. „Budou u nás studovat i studenti z Litvínova, ale například i z Loun, Chomutova a Klášterce,“ uvedla ředitelka Vladimíra Ilievová. Objekt od města koupilo Regionální středisko výchovy a vzdělávání, které ji škole pronajalo.

Do prvních tříd dvanácti mosteckých základních škol by mělo podle magistrátu nastoupit 667 dětí.