Je jich necelá stovka. Jedou po hlavní silnici. Patří jen jim. Chrání je městská i státní policie. Na křižovatkách zastavuje auta. Řidiči musí čekat, až přejede poslední bruslař. Na první pohled to vypadá, že se Most zbláznil. Někteří jezdci mají karnevalové masky a kostýmy. „Jééé, já to neubrzdim!“ křičí ježibaba na sešupu z mostu u Stovky. Policista stále blokuje tělem kolonu vozidel. Nesmí narušit jízdu pomalejší skupinky s malým andělem.

Taková byla první mostecká Blade Nights, noční jízda městem. To alespoň na třicet minut zažilo vítězství alternativní dopravy nad bujícím automobilismem.
„Akce má původ ve Francii. U nás proslula nočními bruslařskými jízdami Opava, kde se jezdí každý týden a jednou tam vyjelo do ulic tisíc pět set lidí,“ řekla Deníku Kateřina Hrubá, instruktorka bruslení a hlavní organizátorka mostecké jízdy. Chce ji po dohodě s úřady uspořádat i v roce 2011. Možná se bude jezdit každý měsíc.

„Mohla by z toho být tradice,“ tvrdí bruslař-senior Richard Drda. S manželkou, která nebruslila, ale půjčila si koloběžku, doprovázeli svého vnuka.
„Na Moravě se Blade Nights jezdí ve více městech. Myslím si, že se akce uchytí i v Mostě, protože bruslení je tu v rozkvětu,“ konstatuje dvacetiletá instruktorka bruslení Tereza Mikulášková.

Noční jízda není závodem. Každý jede na vlastní nebezpečí a zadarmo.

„Nazdááár!“ povzbuzují peleton pivaři stojící u večerky. „Brambory! Kilo za pět, pytel za padesáááát!“ dělá si legraci do mikrofonu Petr Říbal, moderátor na bruslích z Gama Radia, jehož ozvučený vůz dělal bruslařům hudební kulisu. Dav zdraví ze silnice projíždějící tramvaje.

„Jeli bychom s nimi i příště,“ prohlašují v cíli u radnice kluci na sjezdových kolech.

Podle organizátorky byla trasa dlouhá 2,1 kilometru. Jelo se hlavně do kopce, protože mnozí ještě neumí na bruslích brzdit. Jízda se obešla bez zranění.