„Kam dám děti?“ ozývá se z hloučku maminek. Tuto otázku řeší všichni rodiče, jejichž děti chodí na 16. základní školu v Mostě. Radní totiž v srpnu rozhodli, že velká škola s menším počtem žáků zatěžuje městský rozpočet a přestane za rok existovat.

Prvňáci na 16. ZŠ se do školy těší. Nechápou ale, že příští rok si budou hledat nové kamarády v jiné škole. Ani rodiče prvňáků nejsou spokojení. Informaci, že se škola zruší, četli v novinách. „Tuto informaci jsme se dozvěděli pozdě. Kdybychom věděli, že se škola bude rušit, dali bychom dítě na 10. nebo 15. základní školu. Radnice by se měla nad sebou zamyslet,“ říká Miroslava Torčíková, maminka malého prvňáka. „Je to špatné. Kdybych to věděla dřív, dám malého na 10. základní školu,“ souhlasí maminka Zlata Hroudová.

Důvod rušení – že má škola jen tři stovky žáků – je však podle jedné z učitelek velká výhoda, protože pedagogové se mohou žákům víc věnovat. „Třídy by neměly být úplně plné. Je jen plus, když má třída třeba 24 žáků a ne třicet. Navíc všechny prostory, co zde máme, jsou plně využívané,“ myslí si Anna Janichová, součastná učitelka a bývalá ředitelka na dnes již zrušené 9. základní škole. Zklamaná ze situace je také ředitelka školy Ivana Šabková.

„Nemám k situaci co dodat. Bylo mi prostě oznámeno, že je ve městě více škol, než je potřeba. Do poslední chvíle jsem doufala, že taková situace nepotká naši školu,“ řekla Šabková.

"Kapacita mosteckých základních škol není úplně využitá, je v nich přes dva tisíce dvě stě volných míst. Proto se v tomto školním roce bude rozhodovat o slučování,“ řekl včera ráno veřejnosti na 3. ZŠ primátor Mostu Vlastimil Vozka.

Velká část dětí ze 16. ZŠ by se mohla přesunout na 15. ZŠ, která stojí pár set metrů dál, v horní části sídliště. „Domnívám se, že bychom mohli přijmout tři celé kolektivy i jednotlivce, dohromady přibližně sto dvacet dětí,“ sdělila Deníku ředitelka 15. ZŠ Dagmar Šolarová.

Šestnáctá ZŠ byla jediná, kde byl včera cítit smutek. Na 8. ZŠ se radují z nového hřiště a bezdrátového připojení na internet v každé třídě. „Přes prázdniny přibyla na 1. ZŠ nová učebna fyziky. Nové vchodové dveře mají v 7. ZŠ, pro žákyni 9. třídy se svalovou atrofií zde přebudovali učebnu v prvním patře,“ informovala radnice.

Na 18. ZŠ otevřeli tři první třídy. „Moc jsme se na děti těšili,“ řekla ředitelka Jana Kropáčková. Uvítací ceremoniál byl v jídelně, přišel nebývale velký počet rodin. Rodičům se líbili také zmodernizované toalety na 1. stupni.