Soutěž každoročně vyhlašuje Spolek pro obnovu venkova ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí ČR a Ministerstvo zemědělství. Do 17. ročníku soutěže se letos přihlásilo celkem patnáct obcí v Ústeckém kraji. Hodnotící komisi ale nejvíce zaujala vesnice ležící v Krušných horách na Mostecku. Nová Ves v Horách podle komise zvítězila díky svému rozvoji ve většině hodnotících kritérií, jako jsou například společenský život, aktivita občanů, podnikání, péče o krajinu, připravované záměry či občanská vybavenost.

„Není to o tom, jak vesnice vypadá, ale jak žije,“ řekla včera Alena Knobová ze Svazu měst a obcí ČR. A právě tamním životem se může jedna z nejvýše položených obcí na Mostecku pochlubit.

V obci se čtyřmi sty padesáti obyvateli funguje například sbor dobrovolných hasičů, spolek žen, občanské sdružení pro rozvoj Mníšku, nebo tělovýchovná jednota Sokol. Obyvatelé mohou využívat knihovnu nebo nové relaxační centrum. Ve spodní části obce se nachází sportovní areál. Tradičně se v obci koná několik kulturně- zábavných akcí ročně. Na své si přijdou i turisté, v místě lze využít cyklostezky a navštívit několik památek. Zajímavé je také Novočeské muzeum, které znázorňuje historii obce.

Obec žije

Podle tamních obyvatel je nejdůležitější jednota.

„Za posledních šest let lidé drží více pohromadě a mnoho nového se v obci udělalo, stačí se jen projít vesnicí a poznáte, že ocenění nám patří. Myslím si, že bychom mohli vyhrát i celorepublikové kolo,“ řekl tamní obyvatel Václav Dvořák. Jeho slova potvrdil i nejvyšší představitel obce starosta Jan Bejček.

„Šance na vítězství je vždycky,“ potvrdil starosta, podle kterého obec vítězných tři sta tisíc korun použije s největší pravděpodobností na výtah do knihovny.

Obce oceněné Zlatou stuhou, což je za Ústecký kraj právě Nová Ves v Horách, postupují do celostátního kola, které se uskuteční od 28. srpna do 3. září 2011. Vítěz celostátního kola se stane nositelem titulu „Vesnice roku 2011“.