Vstupuji do zdevastovaných městských bytů v romském Chánově. Nikdo mě nevyhání. Opuštěných domácností je tam víc než před dvěma lety. Prohlédnout si je není těžké. Jsou přístupné jako nádraží. Nikdo je nehlídá. Není ani co chránit. Zloději kovů bývají rychlejší než údržbáři-záchranáři.
Byt, který si prohlížím, měl ještě v pátek vstupní dveře. Teď tam nejsou. Z chodby je vidět vyklizený obývák se strhanými tapetami a gaučem uprostřed. Dveře od záchodu, kde někdo nedoluštil křížovku, leží na zemi vedle zapomenuté šály a riflí. V kuchyni se válejí odpadky a lahve od alkoholu. Kuchyňská linka nikde, i když je čas na oběd.

V ložnici se ozve šramot. Dírou ve skle vidím hlavu rozcuchaného dospělého Roma. Je překvapený jako já. Spal. Zůstává pod peřinou na posteli. „Já tu nebydlím. Hlídám to tu, aby neukradli topení,“ vysvětlí a zalehne.

„Tohle sídliště nejde uhlídat,“ postěžuje si venku řemeslník, který zná sídliště řadu let a nechce sdělit jméno. Obává se problémů, když řekne svůj názor. Podle něj se v Chánově nic nezměnilo, spíše je to horší. Výjimkou je malý panelák 5, takzvaný Bezpečný dům zařazený do experimentálního projektu Úsvit. Dům, který má být vzorem pro všechna romská ghetta v ČR, má od zimy, díky dotaci ministerstva vnitra, nové vstupní dveře, zvonky s mluvítkem, chodbové světlo a poštovní schránky.

„Za to, že sousední domy, vypadají hůř, já nemůžu. My si hlídáme to svoje,“ říká Petr Gabčo, romský předák z paneláku 5.

„Vy se divíte, že domy chátrají, když se do nich třicet let neinvestovalo?“ zlobí se romský dělník pracující pro neziskovou organizaci.

Radnice chystá v příštím volebním období rekonstrukce většiny paneláků s pomocí desítek milionů korun přislíbených od EU. Projektové dokumentace už zpracovalo, začalo stavební a dotační řízení.

Třeba z „průsvitného“ paneláku 8, kde teď žije jen pár rodin, budou sociální byty. Vše se má ohlídat.

Jenže teď jsou už poškozena dvě nová dětská hřiště. „Ne nadarmo se říká, kde je Cikán, tam tráva sto let neroste,“ prohlašuje kriticky starší Romka. Pak ale dodá: „Staví nám tady samé pí…..., ale aby nám zavedli teplou vodu, to ne!“ Říká, že k volbám nepůjde. „Máme jít k volbám, když nám zdražili nájem? Bude to tu ještě horší. Stále jen slibují, že domy opraví, ale nic se neděje,“ zlobí se mladší sousedka.

Jinde v Mostě je v ulicích plno volební reklamy, v Chánově nic. Jen na kopci u benzínové pumpy stojí obří billboard mostecké ODS s heslem „Práce se musí vyplatit“.

Alespoň některým Romům nabídne práci místní obecně prospěšná společnost Dům romské kultury. V listopadu ukončí rekvalifikační projekt Domovník. „Je v něm jedenáct lidí včetně dvou žen. Část z nich zaměstnáme,“ říká ředitel společnosti Martin Nebesář. Vzdělávání, například výuku zedničiny a malování, hradí EU. Ta sdružení poskytne i 18 milionů korun na rekonstrukci bývalého nákupního střediska. Bude z něj polyfunkční centrum s dílnami, učebnami, tělocvičnou a dalším zázemím pro volný čas. Přestavba začne v listopadu a skončí v červnu 2011. Sdružení sice najme stavební firmu, ale na rekonstrukci se budě podílet.