Profesionální hasič, který pracuje na mostecké požární stanici, si zamiloval modelařinu prý už jako kluk. Sestavuje hlavně modely typu H0.

„Jde o há nulku, tedy klasické vláčkové modely v meřítku 1:87. Čím je model menší, tím je jeho stavba pracnější a zdlouhavější,“ vypráví modelář Borka. Ve své sbírce má i unikátní podomácku vyrobené speciální hasičské cisterny, které používají například hasiči na letištích.

„Vyrábím si modely, které by se jinak nedaly nikde koupit. Jde hlavně o tatrovky s nástavbou. Mám tu miniaturní cisterny, které dodnes používají například hasiči z litvínovské chemičky,“ vysvětluje profihasič Petr Borka.

Tři roky po sobě si dokonce hasičský modelář přiváží domů ocenění z evropských setkání „hánulkářů“, kde se soutěží v jedenácti modelářských kategoriích.
„Z Německa jsem třikrát po sobě byl pokaždé druhý. Snad se dočkám i zlaté příčky,“ doufá Petr Borka. Některé jeho modely aut zdobí školící místnost na mostecké hasičské stanici. Na prodejní burze by se cena některých hasičských stříkaček a aut vyšplhaly i na 50 nebo 60 euro.

„Každý koníček ale něco také stojí, prodáte některý model, ale peníze hned dáte zas do nákupu barev nebo věcí na stavbu modelů,“ vysvětluje Borka.