Z oken pozorují zamlženou Mosteckou pánev. „Celou sobotu jsem proležela. Bolí mě mandle,“ svěřuje se nahlas seniorka. „V rodině mám taky nemocné. Mají horečku,“ říká další. „Já si dala teplé ponožky a bylo mi dobře,“ prohlašuje třetí babička.

Před dvaceti lety by je oslabil smog. Teď má jejich zdravotní problém jinou příčinu. Ráno se dost ochladilo. A více lidí, kteří se potí pod svetry a odpoledne je sundavají, omarodilo s ucpaným nosem.

„Je to změnou počasí,“ konstatuje litvínovská praktická lékařka Ivana Dundrová. Chřipky zatím nejsou.

Jsou ale teplotní inverze. Běžný přírodní jev typický pro podzim, už způsobuje první mlhy, ale v nich je pouze chladno, ne jedovatý kouř jako v 70. letech 20. století.

„Je abnormálně čisté ovzduší,“ hlásil včera dispečink Ekologického centra v Mostě, které je napojené na místní monitoring ovzduší. Na minimu jsou prach, oxidy dusíku i další znečišťující látky. Přesto nastává období, kdy stoupá zájem části veřejnosti o životní prostředí. Ekocentrum očekává, že až mlhy zhoustnou, začnou na bezplatnou Zelenou linku 800 195 342 volat například učitelky z mateřských škol. Opět zazní typická otázka: „Můžeme jít s dětmi na procházku?“

Podle měření se stále dýchá lépe než v minulosti. Meziročně mírně klesly i oxidy dusíku a ozón, problém je s polétavým prachem a zápachem sirovodíku. „Prach zůstává nejobávanější látkou znečisťující ovzduší a působící nepříznivě na lidské zdraví,“ sdělila Soňa Hykyšová, vedoucí ekocentra.