Je to překvapení, nebo ne? Na problémovém sídlišti Janov v Litvínově zjistili policisté a strážníci při víkendové šťáře v nočních podnicích, že se tam po nocích baví nezletilci, mladiství, ba dokonce děti, které by měly v tu dobu již dávno spát.

A příjemci dávek je dál prohrávají na automatech. To vše zjistili muži zákona jen pár dní poté, co se litvínovská radnice pochlubila úspěchy v rámci akce Nulová tolerance, která má zlepšit život hlavně na nechvalně známém panelovém sídlišti.

Více než pět stovek lidí kontrolovali vloni litvínovští strážníci v hernách. Co zjistili? Dvě stovky z nich si chodí na úřad pro peníze, protože si nevydělávají. Dostali se proto do problémů a část dávek teď dostávají ve stravenkách, nebo peníze obdrží jen po částech. „Sebemenší prohřešky sankcionujeme,“ řekla vedoucí sociálního odboru Petra Lafková. Šéf strážníků Martin Klika zároveň minulý týden prohlásil, že ve městě bude v nočních hodinách více strážníků.

Jen po několika dnech se uskutečnil zátah, který potvrdil problémy na sídlišti v Janově a to, že pozornost zaostřená na toto místo má svůj smysl.

Noční akce

Jedenáctiletá dívenka, sedm nezletilců do patnácti let a čtyři mladistvé, taková je totiž bilance nočního pátečního zátahu litvínovských strážníků a státních policistů na mládež v hernách a barech v Janově a Litvínově.

Strážníci za asistence pracovníků sociálního odboru péče o dítě akci zahájili po dvaadvacáté hodině a při kontrolách se zaměřili i na popíjení alkoholu návštěvníků mladších osmnácti let.

V jedné z heren kontrola načapala teprve jedenáctiletou školačku. Hodiny přitom ukazovaly třicet minut před půlnocí. Dívenka byla v baru se svou tetou. Školačku stejně jako ostatní odhalené nezletilce i mladistvé strážníci poté převezli domů rodičům.

Podle zasahujícího strážníka Karla Šefla v síti uvízla také jedna celostátně hledaná dívka a v pěti případech strážníci načapali u automatů lidi, kteří pobírají sociální dávky.

Podobné kontroly v hernách budou pokračovat i nadále.

DĚTI SE NEBAVÍ, ALE I VYDĚLÁVAJÍ
Trošku odlišný případ řešili v Mostě strážníci v minulém týdnu. V hluboké noci načapali dvanáctiletého chlapce na diskotéce. Nebavil se ale jako dívenka v Janově, nýbrž pomáhal vydělávat svým rodičům. U stánku totiž prodával párky. O případu více ZDE.

Jan Vraný, Oldřich Hájek