Cílem kurzu byl výcvik zaměřený na sutinové vyhledávání a pátrání ve volném terénu a pohyb a práci psovoda se psem na místě zásahu.

Školení bylo rozděleno na teoretickou i praktickou část a psovody čekaly dva typy zásahů: sutinový a plošné vyhledávání osob.

Seminář byl určen psovodům státní a městské policie, hasičům a záchranným brigádám. V teoretické části se psovodi učí například jak správně vyhledávat pomocí GPS systémů.

V praktické části je pak čekají dva náměty vyhledávání v sutinách nebo v nepřehledných lesních terénech.

Do cvičení se zapojil i vrtulník. Záchranáři měli za úkol mimo jiné v Braňanech a v Kopistech na Mostecku v rozbořených a opuštěných objektů.

Lektor cvičení Gustav Hotový upřesnil, že například noční cvičení v Kopistech se odehrálo ve třech rozbořených domech.

„Simulovali jsme tam mezinárodní záchrannou operaci po zemětřesení, kdy v sutinách zbořených domů zůstali zasypáni lidé. Úkolem kynologické skupiny a především psů tak bylo vyhledat v sutinách zavalené lidi,“ vysvětlil lektor Hotový.

Na lokalizování osob měly tříčlenné skupiny záchranářů dvacet minut, přičemž nejprve do objektů byli nasazeni psi s tím, že dovnitř psovod nesměl. Na místě zasahovali také profesionální hasiči z Mostu a strážníci.