VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obrat v kauze MBA. Vozka peníze nevrátil. Byl to někdo jiný

Most - Kauza MBA se nečekaně komplikuje a nabývá obludných rozměrů. Existuje podezření, že kdosi manipuluje s veřejným míněním. Existují dvě rozdílná tisková prohlášení, která vysvětlují studium za peníze města. Pod každým je uveden Vlastimil Vozka. A obě působí věrohodně.

3.4.2014 48
SDÍLEJ:

Vlastimil VozkaFoto: DENÍK/archiv

V prvním prohlášení Vozka tvrdí, že už vrátil městu peníze, které putovaly z radniční kasy na jeho třísemestrální manažerské studium MBA.

Toto prohlášení s omluvou a přiznáním chyby Mostecký deník zveřejnil v úterý. Díky tomu mnozí lidé primátorovi odpustili.

Jenže ve druhém, později zaslaném prohlášení, Vozka oznámil, že je „ochoten částku uhradit“. To je úplně jiná, nová situace. Absurdní situace.

Vozka ve středu Mosteckému deníku sdělil, že platí druhé prohlášení. Od prvního, které vzniklo v jeho mateřském sdružení, dal ruce pryč.

Redakce zveřejňuje obě prohlášení, aby ukázala, jaký zmatek nastal a jak snadno lze uvést veřejnost v omyl.

Tajemný dárce

Jedno je jisté a je to ještě překvapivější. Město už peníze za MBA, 180 tisíc korun, dostalo. Ale ne od Vozky. V pokladně banky je 31. března složil anonymní dárce. Ani magistrát jeho jméno nezná. „Obdržel jsem informaci, že prostředky složil na účet města někdo z občanů. Pokud to bylo Sdružení Mostečané Mostu, tak prostředky vrátím tomuto sdružení. Došlo tak bez porady se mnou,“ sdělil Vozka Mosteckému deníku.

„Sdružení Mostečané Mostu nic neplatilo,“ řekl František Ryba, výkonný sekretář sdružení. Dodal, že ani on za Vozku nic nezaplatil.

Pokud identitu záhadného dárce nikdo nezná, nemá primátor peníze komu vrátit.

PROHLÁŠENÍ ČÍSLO 1 (Zdroj: tiskové prohlášení rozeslané médiím z centrály Sdružení Mostečané Mostu v úterý 1. dubna v 15.52 hodin)

TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ
ING. VLASTIMILA VOZKY,

PRIMÁTORA MĚSTA MOSTU

Vážení spoluobčané,
ze sdělovacích prostředků jste se dozvěděli, že jsem studoval MBA z finančních prostředků města. Tímto sdělením jsem byl velmi překvapen a osobně zasažen.
Protože se tyto informace objevily minulý pátek, využil jsem víkendu ke zjišťování informací a na základě jejich analýzy jsem zjistil, že mi bylo nesprávně interpretováno znění příslušného zákona. Mojí chybou je, že jsem si výklad zákona neověřil, což je dáno obrovským nedostatkem času jako důsledku mého velkého pracovního vytížení ve funkci primátora i poslance zákonodárného sboru – Poslanecké sněmovny.
Po výkladu zákona odborníkem na legislativu nyní vím, že můj postup v případě studia MBA je sporný, ne-li přímo nesprávný. Jako občan České republiky i jako obyvatel statutárního města Mostu, dokonce jeho vrcholný funkcionář, nechci toto město nikterak poškodit. Proto jsem s vedením Sdružení Mostečané Mostu hledal cestu, jak svoji chybu napravit. Usoudil jsem, že nejrychlejším a nejlepším řešením bude okamžité zaplacení částky, kterou za moje třísemestrální studium MBA statutární město zaplatilo. Celou částku jsem uhradil v pondělí 31. března 2014.
Všem občanům se za svoji chybu omlouvám.

Ing. Vlastimil Vozka
primátor města Mostu

PROHLÁŠENÍ ČÍSLO 2 (Zdroj: tiskové prohlášení rozeslané médiím Vozkou v úterý
1. dubna v 19.15 hodin)

TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ
Ing. Vlastimil Vozka, primátor města Mostu

Minulý pátek se v médiích objevila informace, že jsem si „nechal“ za veřejné prostředky města zaplatit titul MBA na soukromé škole. Touto dezinterpretací jsem velmi nemile překvapen a osobně zasažen.
V žádném případě jsem si nechtěl studiem vylepšit svou kariéru či se obohatit o titul na úkor rozpočtu města. Od roku 2012 jsem absolvoval vzdělávání, které se týkalo problematiky personálního řízení, financování, evropské spolupráce a mezinárodních financí.
Šlo tedy o vzdělávací program, který jsem považoval za přínosný k řízení města a veřejných financí. Titul MBA, který by s tím souvisel nehodlám používat.
Velmi mě mrzí, že nyní po dvou letech je situace o potřebě tohoto vzdělávacího programu vnímána jinak.
Aby ale nedošlo k jakýmkoli pochybnostem, i když je mi jasné, odkud podobné pomluvy před blížícími se komunálními volbami vycházejí, jsem ochoten částku, kterou za mé třísemestrální studium MBA statutární město zaplatilo, uhradit.
Chtěl bych všechny spoluobčany Mostu i své kolegy ze sněmovny ujistit, že jsem v žádném případě nechtěl uškodit městu, jehož prosperitu a dobré jméno jsem vždy chránil. Své známé o tom ujišťovat nemusím, dobře mne znají.
Přesto, že vím, že mnoho státních úřadů, ale i soukromých firem vzdělávací programy svým zaměstnancům hradí, měl jsem si uvědomit, že se má snaha o sebevzdělávání může otočit proti mně. Všem se za svoji chybu omlouvám.

Ing. Vlastimil Vozka,
primátor města Mostu

Hledání pravdy je stále obtížnější

V úterý se na chvíli sešli František Ryba, výkonný sekretář  Sdružení Mostečané Mostu, a primátor Vlastimil Vozka, člen Sdružení Mostečané Mostu a poslanec. V centrále sdružení, v budově Krušnohoru, řešili  kauzu MBA.
Toto následovalo:

V 15.52 hodin obdrží média emailem z centrály sdružení oficiální tiskové prohlášení,    v němž se Vozka omlouvá za to, že studoval MBA za peníze města, vysvětluje důvody pochybení a sděluje, že peníze městu vrátil (viz Prohlášení číslo 1). Mluvčí sdružení Petr Prokeš posílá redakci sms, že  prohlášení bylo vydáno. Důležité sdělení, které vnáší nový pohled na kauzu MBA, Mostecký deník neprodleně zveřejnil na svém webu. Krátce poté volá redakci Bronislav Schwarz, poslanec a ředitel městské policie, který zveřejněné prohlášení zpochybňuje. Schwarz říká, že podle jeho informací Vozka o ničem neví a nic nezaplatil. Ptá se, odkud redakce prohlášení má. Dostává odpověď, že z důvěryhodného a ověřeného zdroje, od mluvčího sdružení po schůzce Vozka-Ryba. 
Redakce telefonuje mluvčímu a Rybovi. Oba potvrzují autenticitu tiskového prohlášení.   Vozka telefon nebere.
Schwarz volá redakci podruhé. Kritizuje ji, že si text prohlášení neověřila u Vozky. Dostává se mu opět vysvětlení, že se jedná o standardní postup při obdržení oficiální tiskové zprávy z důvěryhodného a léty ověřeného zdroje, v tomto případě z instituce, z centrály sdružení, jehož je Vozka členem (když starostka Lomu Kateřina Schwarzová poslala v únoru médiím emailem tiskové prohlášení předsedy hnutí Severočeši.cz Bronislava Schwarze o změnách v hnutí, redakce z něj také citovala bez ověření a pak s ním dále pracovala v dalších článcích).  
Vozka opět nezvedá telefon. 


V 19.15 hodin média obdrží ze soukromého emailu se jménem Vlastimil Vozka  prohlášení, že toto je autorizovaná tisková zpráva. Vozka v tomto prohlášení, které je důraznější a propracovanější obhajobou, píše, že je ochoten částku, kterou za třísemestrální studium MBA statutární město zaplatilo, uhradit. (viz Prohlášení   číslo 2)

V 19.42 hodin volá redakci Schwarz. Ptá se, zda redakce obdržela od Vozky tiskové prohlášení. Dodává, že je zcela odlišné od toho ze sdružení, že se ukázala pravda a že první prohlášení psali Ryba s mluvčím. „Je to k smíchu,“ shrnuje situaci  Schwarz.

V 19.58 hodin píše redakce na soukromý email se jménem Vlastimil Vozka, že obdržela dvě rozdílná tisková prohlášení, pod nimiž je Vozka podepsaný. Redakce žádá Vozku o odpověď na tři otázky:
1. Které prohlášení platí?
2. Můžete, prosím, vysvětlit ty rozdíly? (například v jednom prohlášení je, že jste peníze vrátil, ve druhém, že jste ochoten je zaplatit)
3. Je pravda, co řekl Schwarz, že ty peníze uhradilo Sdružení Mostečané Mostu?

Ve středu 7.59 hodin redakce obdrží emailem odpovědi:
1. K Vašim dotazům upřesňuji, že jsem autorizoval prohlášení, které bylo odesláno z mojí adresy. Prohlášení, které bylo odesláno tiskovým mluvčím Krušnohoru byl návrh, který měl být podkladem pro družstevní Zpravodaj. Vzhledem k tomu, že nevystihovalo přesně problematiku, tak jsem Vám poslal prohlášení, které je přesnější.
2. Pokud se týká úhrady částky za studium, tak jsem obdržel informaci, že prostředky složil na účet města někdo z občanů. Pokud to bylo Sdružení Mostečané Mostu, tak prostředky vrátím tomuto sdružení. Došlo tak bez porady se mnou.

V 9.50 hodin Vozka sděluje redakci, že se od prvního prohlášení zaslaném ze Sdružení Mostečané Mostu distancuje. Podle něj nebylo jím autorizované. Vozka dodal, že platí jeho prohlášení, které zaslal médiím on sám. Odmítá podezření, že mu do toho mluvili Schwarz a Jiří Zelenka (Severočeši.cz). Vysvětluje, že po schůzce s Rybou, která trvala pár minut, obdržel od sdružení návrh prohlášení, a odpovědí „OK“ potvrdil pouze to, že ho obdržel, nic víc. Nečetl ho. Vrátil se k tomu až později, kdy ho, jak říká, upřesnil.

V 11.36 hodin redakce telefonuje Rybovi. Konfrontuje ho s s tvrzením Vozky, který popírá platnost prvního prohlášení . „Jsem z toho v šoku,“ říká Ryba. Vysvětluje, že s Vozkou na schůzce mezi čtyřma očima dohodli základní teze prohlášení s tím, že bude po autorizaci posláno médiím. Vozka pak odjel a mluvčí sdružení sestavil podle závěru jednání,  které mu bylo tlumočeno, tiskové prohlášení. To putovalo emailem Vozkovi k autorizaci. Podle Ryby je to běžný postup. Mezitím se u Ryby sešel volební štáb sdružení. Čekalo se, až si Vozka prohlášení přečte a potvrdí platnost. Aby se stihlo poslat do uzávěrek novin, urgovala se žádost o autorizaci u asistentky primátora. Ryba pak dostal od Vozky sms zprávu. Bylo v ní: „OK.“
Všichni to brali jako potvrzení, že vše je v pořádku, a prohlášení dali médiím. 

Autor: Martin Vokurka

3.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 48
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 850 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU A ZPRACOVÁNÍ VÝROBKŮ Z PRYŽE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14850 kč, mzda max. 16500 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU A ZPRACOVÁNÍ VÝROBKŮ Z PRYŽE, - obsluha poloautomatizované linky, - zkušenost s prací ve výrobě, - manuální zručnost, Zaměstnanecké výhody: prémie, příspěvek na dovolenou, dopravu, plné využití prac.doby, stravenky, 13. mzda, , HLÁSIT SE: Renata Chudáčková tel.:720 978 148, 415400152, email: chudackova.renata@recticel.com, Peterková, tel. 602765502, e-mail Peterkova.Katerina@recticel.com, osobně pouze po telefonické domluvě. Pracoviště: Rai most s.r.o.-1, 435 01 Havraň. Informace: Renata Chudáčková, +420 720 978 148,415 400 152. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 28 000 Kč Řidiči tahačů ŘIDIČ – PŘEPRAVA KONTEJNERŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme řidiče pro převoz kontejnerů. , , Řidiče s malou praxí zaškolíme. , , Požadujeme: , - ŘP skupiny C+E, - profesní průkaz, - kartu do digitálního tachografu, - platné psychologické vyšetření, - fyzickou zdatnost (nutno lézt na kontejnery), - spolehlivost a zodpovědnost, , Nabízené výhody: Výkonnostní odměny, zvýhodněný mobilní tarif., , Nabízíme stálou práci a volné víkendy. Při dobrých pracovních výkonech a spokojenosti možnost zaučení na čelní kontejnerový překladač a s tím i zvýšení finančního ohodnocení. , , Místo výkonu práce: Obrnice , , Jedná se o třísměnný pracovní režim od pondělí do pátku (soboty, neděle a svátky volné), týdenní pracovní doba 37,5 hod., střídání po týdnu - ranní, odpolední, noční, délka směny 8 hodin včetně přestávky., , Nástup: ihned, , Pracovní poměr na dobu určitou s předpokladem prodloužení., , Prosím o zaslání životopisu na emailovou adresu dlochnerova@upline.cz., , Všechny došlé životopisy pečlivě posoudíme. Uchazeči, jejichž profesní nabídka nejvíce odpovídá našim požadavkům, budou pozváni k osobnímu pohovoru. Ostatní kandidáty bohužel nemůžeme individuálně kontaktovat. Děkujeme za Váš zájem a pochopení.. Pracoviště: Upline cz s.r.o. - 1, 435 21 Obrnice. Informace: Dana Lochnerová, . Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/ -SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍK/ -SERVÍRKA, POŽADUJEME:, - časová flexibilita, - spolehlivost, - loajalita, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, HLÁSIT SE: Hambálková Kateřina, tel.: 775354480, osobně na adrese Restaurace Terasa, Pod Koňským vrchem 3388, 434 01 Most, od 9:00 do 14:00 hod.. Pracoviště: Kateřina hambálková-1, Pod Koňským vrchem, č.p. 3388, 434 01 Most 1. Informace: Kateřina Hambálková Farská, +420 775 354 480. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 14 000 Kč Ostatní řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby jinde neuvedení SÁDROKARTONÁŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: SÁDROKARTONÁŘ, Jedná se o práci v Havrani na výstavbě nové výrobní haly., Praxe v oboru, spolehlivost, samostatnost, 100% zdravotní stav, ochotu učit se, pracovní kázeň a disciplína., HLÁSIT SE: Šelomkov Igor, tel.: 776103821, e-mail: info@sibimex.cz. Pracoviště: Sibimex plus s.r.o.-1, 435 01 Havraň. Informace: Igor Šelomkov, +420 776 103 821.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Litvínov hostil po reprezentační přestávce Karlovy Vary.
11

Litvínov střeleckou kanonádou rozebral Karlovy Vary. Dal jim sedmičku

Úspěšná parta litvínovských plavců.

Litvínovští plavci mají deset titulů krajského přeborníka

Mostecku chybějí učitelé. Komora varuje, že kvůli nízkým platům může být hůř

Mostecko - Kvalifikované zaměstnance neshánějí jen továrny, ale i školy.

Další drama na přejezdu a návštěva ze Slovenska na odstřel: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 12. a 13. listopadu 2018.

Za vybržďování na silnici z Bíliny do Mostu padlo obvinění

Most - Vyšetřovatel mostecké policie obvinil z trestného činu obecného ohrožení 42letého muže z Chomutovska. Muž agresivní jízdou ohrožoval účastníky silničního provozu.

Veterány lidé ctí, na oslavy konce války jich přišly tisíce. Nechyběl květ máku

Ústecký kraj, Most /FOTO/ - Na mnoha místech Ústeckého kraje se připomínal Den válečných veteránů.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT