„Asi zkrachujeme,“ obává se nejhoršího majitel litvínovské sběrny barevných kovů Petr Drož.

Dolní komora se přijetím novely zákona o odpadech pokusila vyřešit problém, kdy sběrny surovin vykupují kradené kovové předměty, například kanálové mřížky, dopravní značky, koleje nebo urny a kovová písmena ze hřbitovů. Fyzické osoby už nebudou mít možnost kovový odpad prodat, obchodovat s kovošrotem budou podle nové normy právnické osoby. Platba za materiál bude možná pouze bezhotovostně a evidence materiálu bude přísnější. „Je to velmi nepříjemné. Zavedení účtů je mnohem složitější, budu na tom tracen hlavně já. Manipulační poplatky a příkazy v bance budou dost stát,“ stěžuje si Viktor Švarc z velebudické sběrny Suroviny Švarc.

Ministerstvo životního prostředí však navrhovalo mírnější variantu, která by znamenala velmi striktní evidenci prodávajících osob i vykupovaného materiálu, nikoli plošný zákaz. „Nestačilo by napsat „tuna železa“, ale například tuna starých radiátorů,“ vysvětlil mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Zdůraznil, že přesto novelu jeho úřad přivítal. „Situace byla tak závažná, že i tato změna je pozitivní. Je tu ovšem určité riziko, že se sníží motivace občanů odvážet šrot do sběrných dvorů, když nedostanou ani tolik, aby to pokrylo náklady na odvoz,“ poznamenal Kašpar. Dodal, že zákon ještě musí do Senátu a k prezidentu republiky.

Radnice na Mostecku se narozdíl od podnikatelů radují. „Jsme rádi, určitě se počet krádeží kovu sníží. I přesto se však obávám, že se některým lidem podaří i tento zákon obejít,“ sdělil Deníku starosta Meziboří Miroslav Huml.

Někteří poslanci naznačili možnost, jak velmi striktní normu změkčit tak, aby běžný občan mohl prodat kovošrot, ale znemožnilo se vykupování kradeného městského materiálu.

Stejný názor mají i mostečtí podnikatelé. „Osobně bych byl pro zpřísnění výkupu, ale nepřijde mi moudré zakazovat lidem, kteří mají odpad na zahrádkách či v rodinných domech, aby je odnášeli do sběren,“ povzdychl si majitel sběrny v Horním Jiřetíně Josef Zíka. Navíc podle něj přijde řada lidí o práci, protože v tomto odvětví je zaměstnáno dost lidí. „Radost z toho rozhodně nemáme. Asi 31. prosince bouchneme šampaňské a zavřeme, protože my z toho nic mít nebudeme,“ dodal podnikatel Josef Zíka.

Na druhé straně společně s radnicemi je i městská policie. „Pokud opravdu novelu zákona nakonec schválí v takovémto znění, bude to pro nás znamenat, že se již nebudeme muset potýkat se sběrači kovů. Radost z toho budou mít i občané, kteří mají na svým zahrádkách a domech kovové věci, které se dají ukrást a poté zpeněžit. A neuvědomují si, že tím způsobí mnohdy větší škody, než je cena , kterou dostanou za šrot ve sběrnách,“ uvedl tiskový mluvčí Městské policie v Mostě Luboš Trojna.