Už jen necelé dva týdny zbývají do doby, než vyprší lhůta na zaslání připomínek k plánovanému prodloužení ropovodu Družba. Trasa v navržené podobě přes Krušné hory do Německa významně zasáhne do života obyvatel Litvínova a několika obcí. Pro některé by to dokonce znamenalo likvidaci.

Prodloužení ropovodu je nejen pro město Litvínov žhavé téma. Starostka Kamila Bláhová proto vyzvala představitele města i širokou veřejnost, aby na krajský úřad zaslali své písemné připomínky ke stavbě. „Lidé by se měli do připomínkování trasy určitě zapojit,“ vzkázala Kamila Bláhová s tím, že ozvat by se měli především ti, jichž se stavba bezprostředně týká. Tedy obyvatelé Klínů, Mníšku, Nové Vsi v Horách a také Horního Jiřetína, protože trasa a zejména pak rozšíření ochranného pásma kolem ní zasahuje do jejich vlastnictví. „Využijte svého práva,“ apeluje na obyvatele starostka.

Ilustrační fotografie.
Ropovod přes Krušné hory? Chování ministerstva považují starostové za skandální

Nesouhlas s takto vedenou stavbou už vyslovila Hospodářská a sociální rada Mostecka, která chce na kraj také poslat svou připomínku. Odmítavé stanovisko zaznělo i na jednání Svazku obcí Krušných hor. Své připomínky už na krajský úřad poslal starosta obce Klíny Jiří Matoušek. „Trasa byla vybrána zcela nevhodně, podle mě bez jakékoli místní znalosti,“ řekl Matoušek a dodal, že 300 metrů široké ochranné pásmo by zasáhlo přímo centrální část zastavěného území obce v délce skoro dva a půl kilometru. „Pro nás by to byl likvidační krok. V konečném důsledku by hrozil naší úspěšně se rozvíjející obci zánik,“ dodal starosta Klínů.

Ruku nezvednou

Litvínovská radnice vyzvala krajské zastupitele, aby něco takového nedopustili. „Pro ropovod vedený v zastavěné části města nikdy ruku nezvednu,“ sdělil náměstek hejtmana Ústeckého kraje a litvínovský zastupitel Martin Klika, podle kterého je vedení jakéhokoli produktovodu, tedy etylenovodu nebo ropovodu, zastavěnými částmi měst a obcí nepřijatelné. Potřeba výstavby ropovodu podle něj naopak nabízí možnost přeložky trasy současného etylenovodu do trasy, jež by vedla mimo města a obce.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, potažmo společnost MERO - Mezinárodní ropovody coby investor a provozovatel ropovodu, zatím nehodlají od záměru trasy prodloužení podél nynějšího etylenovodu ustoupit. O alternativní trase jsou však ochotni jednat. „Ministerstvo průmyslu a obchodu vnímá, že s trasou mají některé obce problém. Ochotu investora podpořit záměr starostů Litvínova a Klínů nalézt alternativní trasu tak resort vítá,“ řekla Deníku mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová s tím, že společnou diskusi nebo vznik pracovní skupiny k případnému jinému řešení trasy ministerstvo podporuje.

Pracovníci technických služeb nakládají a odvážejí rozbité žulové kvádry z okrajů bazénů.
Romové: Park je pro všechny, také ho chceme využívat

Termín zaslání připomínek proti plánované trase ropovodu Družba vyprší podle mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělové ve středu 16. května. Poté ještě vedení kraje naplánuje veřejné projednání tohoto projektu, kde se budou připomínky znovu projednávat a o celé trase se bude znovu diskutovat.