Když Most v lednu omezil provoz automatů, objevily se u škol další videoloterijní terminály (VLT) považované za větší zlo. Na VLT, povolované pouze státem, město sice loni uvalilo místní daň, ale na jejich regulaci si s většinou měst netrouflo. Jenže Chrastava na Liberecku byla odvážnější a regulovala i VLT. Ústavní soud, u kterého si stát stěžoval, dal Chrastavě za pravdu. Podle soudu mohou obce určovat umístění VLT na svém území.

Omezí víc herny i mostecká radnice, která již považuje gamblerství za vážný problém? „Počkáme si na oficiální oznámení soudu a pak na to budeme reagovat,“ řekl ekonomický náměstek primátora Karel Novotný (ČSSD).

Jan Šnajdr ze Sdružení zábavního průmyslu (UNASO) je přesvědčen, že města teď nebudou dělat žádná ukvapená opatření. „Určitě si počkají na písemné znění nálezu ústavního soudu,“ řekl Šnajdr. Ani pak, během dalších dvou tří měsíců, neočekává zásadní změny: rozhodující bude znění novely připravovaného loterijního zákona. Ten určí nová pravidla. Podle Šnajdra se i v minulosti dalo předejít problémům diskuzí s provozovateli. V ČR je podle UNASO 63 tisíc VLT, jejich počet by se i bez další regulace zvýšil minimálně. „Trh je saturován,“ řekl Šnajdr.

Má čekat na novelu zákona i Litvínov? „Na nic nečekat, je třeba pokračovat v nekompromisním tažení,“ sdělil opoziční zastupitel a bývalý starosta Daniel Volák (ODS). „Rozhodnutí Ústavního soudu jsme s velkým zájmem vyslechli a rozhodně se otázkou aktualizace obecně závazné vyhlášky, která upravuje podmínky provozu výherních hracích automatů a videoloterijních terminálů, budeme zabývat,“ sdělili ve společném prohlášení pro Deník místostarostové Litvínova Erika Sedláčková (KSČM) a Karel Linhart (Severočeši.cz).

„Z rozhodnutí soudu mám radost. Doufám, že města hazard více omezí a místo milionových zisků dají přednost ochraně dětí,“ řekl aktivista a bývalý gambler Petr Kohout, který v roce 2007 držel v Mostě hladovku proti chybějící regulační městské vyhlášce.

„Omezování akorát přinese méně peněz do pokladen obecních rozpočtů. Ty pak radnicím budou chybět. Je to populistické rozhodnutí,“ reagoval na verdikt soudu Jakub Bezděk, jeden z českých provozovatelů he­ren.

Od ledna 2011 mostecký magistrát nepovoluje provoz běžných automatů do vzdálenosti 100 metrů od školních budov a zařízení sociální péče. Nikdo nesmí provozovat automaty nonstop, ale jen od 8 do 12 hodin a od 20 do 6 hodin. Radní tehdy oznámili, že vyhláška je „nástrojem ochrany dětí a mládeže, protože právě tyto skupiny obyvatel jsou nejvíce ohroženy vznikem herní závislosti.“

Od září 2010 musí provozovatelé VLT platit Mostu i Litvínovu za každý provozovaný videoterminál ve městech pět tisíc korun za tři měsíce. Na Mostecku jsou stovky VLT. Radnicím přinášejí milionové zisky ročně.