V obcích Bečov a Obrnice, které jsou na celostátním seznamu takzvaně sociálně vyloučených romských lokalit, o zavedení novinky nepřemýšlejí.
„Nepřichází to v úvahu. Na internetu jsem sice podpořil chomutovskou starostku, ale my v Bečově řešíme dluhy jinak,“ řekl včera Deníku bečovský starosta Václav Turnovský.

Obec, která má 1 960 obyvatel, si před dvěma lety najala na vymáhání dluhů agenturu. Vybírá peníze od nájemníků, kteří neplatí za obecní byty. K 31. prosinci 2008 dlužili obci 7,8 milionu korun. Největší dlužníky, kteří odmítli zaplatit, nechala místní samospráva vystěhovat. Uvolněné byty se obsazují pouze na dobu určitou – na tři měsíce. Pokud nový nájemník neplatí, hrozí mu, že obec smlouvu neprodlouží. Obdobně postupuje od ledna finanční odbor Městského úřadu Litvínov, který převzal do své správy ubytovnu pro nepřizpůsobivé občany UNO V Dolíku a ubytovnu U Bílého sloupu.

Obecní úřad Obrnice eviduje dluhy z neplacení bydlení, místních poplatků za svoz odpadu a za psy ve výši necelých devíti milionů korun. Přestože obec o exekucích dávek neplatičů neuvažuje, přitvrdí.

„Budeme kontrolovat byty,“ řekl včera Deníku Stanislav Zaspal, starosta Obrnic, které mají přes dva a půl tisíce obyvatel. Při kontrolách mají pomáhat stejně jako v Janově a Chomutově strážníci a sociální pracovníci.

Nové využití exekutora by bylo na venkově administrativně složitější než ve městech. Obecní úřady totiž sociální dávky svým obyvatelům nevyplácejí, dělají to za ně městské úřady v rámci takzvané přenesené působnosti.

„My dlužníky řešíme právní cestou,“ uvedl Jan Bejček, starosta Nové Vsi v Horách, kde žije jen přes čtyři sta lidí a kde je zadluženost nízká.
I proto si mohla horská víska letos dovolit zrušení poplatku za svoz odpadu.

Bez starostí je obec Skršín s pouhými dvěma sty devatenácti obyvateli. „Nám nikdo nedluží,“ uvedl starosta Skršína Zdeněk Novotný. Malá obec nemá byty. Kdyby porušil platební kázeň nájemce pozemku, vypověděla by mu obec smlouvu.

Pouze Litvínov minulý týden oznámil, že se nechal inspirovat chomutovskými exekucemi a od června novinku zavede. Na exekuci ale dlužníky předem upozorní.

„Každý dlužník bude mít šanci dohodnout se na úhradě svého závazku například formou splátkového kalendáře,“ představil plán místostarosta Litvínova Martin Klika.

V Mostě se bude jednat o přísnějším postupu vůči dlužníkům v tomto měsíci. Diskuzi inicioval zastupitel Eduard Bárta, kterému se líbí účinnost opatření v Chomutově. „Sejde se pracovní skupina. Vyhodnotíme dluhy a prodiskutujeme, jak budeme postupovat,“ řekla náměstkyně primátora Hana Jeníčková. Městu dluží lidé a firmy zhruba 190 milionů korun.

Most používá všechny standardní způsoby vymáhání, od splátek po statut náhradního příjemce a zapojení terénních pracovníků.
„Důkazem toho může být, že pohledávky nijak dramaticky nerostou,“ uvedl náměstek primátora Luboš Pitín.