Vzpomínkové knihy válečných zajatců, hlavně ty z Mostu a okolí, jsou v Holandsku v současnosti žádané. Nizozemské rodiny se vracejí ke svým kořenům. S tímto zásadním poznatkem přijel na sever Čech z Belfeldu, ležícího nedaleko města Venlo, manželský pár Jac a Leny Crins. Oba na knize s touto tématikou pracují. Vyjít by měla ještě letos v Holandsku.

„Byl bych velice rád, kdyby mohla vyjít také v českém a polském jazyce,“ řekl Deníku Jac, civilním povoláním právník a mediátor. V knize, jejíž rukopis má už teď přes dvě stovky stránek, se zabývá životem Holanďanů, kteří se dostali na Mostecko v době druhé světové války jako váleční zajatci.

Více než 300 účastníků vyrazilo na trať mosteckého autodromu při tradičním T–Mobile Olympijské běhu
FOTO: Olympijský běh v Mostě zažil rekord. Na okruh vyrazilo více než 300 borců

Autor se inspiroval svým tchánem. Ten byl coby demobilizovaný holandský voják po obsazení své země hitlerovským Německem odeslán s dalšími válečnými zajatci na práci do pro něj absolutně neznámého města Most v tehdejších Sudetech.

Deník zatajil, našli ho až později

„Otec si po celou dobu svého pobytu v zajetí psal deník. Na tom by asi nebylo nic tak divného, protože deník si vedla celá řada jeho kamarádů, jenže poté, co se vrátil domů, o tom nikomu neřekl. Našli jsme jej, až když zemřel,“ osvětlila inspiraci pro psaní knihy Leny Crins. Deník pak rodina vydala knižně pod názvem Nahoru a dolů za 646 dní.

V průběhu třídenního pobytu na Mostecku manželé navštívili Mezinárodní památník obětem II. světové války v Mostě, kterému předali několik exponátů, které poslaly holandské rodiny. Studovali archiv Unipetrolu, setkali se s provozovatelem soukromého muzea Sudety Jiřím M. Sieberem a navštívili Oblastní muzeum v Mostě.

„S Crinsovými velice úzce spolupracujeme už od roku 2014, kdy poprvé přijeli do naší expozice v památníku. Díky nim máme kontakty právě na rodiny v Holandsku,“ řekl Karel Otto Novák ze Severočeského leteckého archivu Most, který se stará o výstavu v mosteckém památníku.

Památník obětem 2. světové války.Zdroj: DENÍK/Martin Vokurka

Památník obětem 2. světové války v Mostě. archivní foto

Odtud nizozemský autor získal jmenný seznam všech Holanďanů zahynulých na Mostecku v průběhu války. „Evidujeme jich 66,“ doplnil Novák. Holanďané za války nepobývali jen na Mostecku, ale také třeba na sousedním Chomutovsku nebo Teplicku. Pracovali hlavně v průmyslových podnicích.

O Crinsův počin už má zájem národní archiv v Haagu, který válečné vzpomínky a příběhy svých občanů sbírá. „Sepsané příběhy budou pochopitelně končit cestou domů, která v případě Holanďanů vedla dvěma směry. Oba v první fázi vedly do nedalekého Chomutova. Odtud se pak jelo buď směrem na Karlovy Vary a Cheb, nebo do saského Chemnitz a následně dál do Německa do repatriačních středisek,“ uvedl Jac Crins.

Imrich Gorol kropí stavební prach u bloku 60 v mostecké ulici Táboritů
FOTO: Činžák v Mostě se mění na Domov Alzheimer. Nabídne stovku lůžek

Není jediným, kdo se rozhodl sepsat vzpomínkovou knihu. Píší i další příbuzní válečných zajatců. Například v roce 2010 sepsal a vydal knihu o nedobrovolném válečném pobytu svého dědečka na severu Čech Kees van Osten z Rijswijku.