Pronásledovala ho parta dětí a klučina se bál, že mu ublíží. Když k němu z chodníku rychle zamířil kolemjdoucí muž a začal se ho vyptávat, co se děje, výrostci se zastavili a zmizeli v nejbližším činžáku.

Takové situace poblíž centra města nejsou ojedinělé. Je to okraj sociálně vyloučené lokality Stovka, na kterou si stěžuje řada lidí. Potvrdil to i prosincový průzkum Deníku na sociálních sítích. Na otázku, kde se v Mostě necítíte bezpečně, odpověděly desítky čtenářů a nejčastěji jmenovaly Stovku s páteřní třídou Budovatelů.

Například těhotná Veronika popsala, jak s tříletou dcerou vystoupila z tramvaje a u hotelu Domino jim vešel do cesty cizí špinavý muž a žebral o peníze. „Zastavil mi přímo před obličejem, abych nemohla jít. V tu chvíli mi příjemně nebylo. Takže příště raději zase pojedeme autem,“ uvedla.

Mostečané vyjmenovali řadu míst, kterým se snaží vyhýbat. Jsou to hlavně nádraží, park u sportovní haly, okolí bloku 525 a Kahanu (hlavně večer), Sedmistovky, Dobnerovka včetně prostranství u úřadu práce, ulice K. H. Borovského, ulička za Rozkvětem nebo oblast kolem obchodního domu Central, kde i uvnitř nakupujícím a prodavačům vadí rozjívené zevlující skupinky. „Je to ostuda,“ poznamenal čtenář Pavel, který označil ulice Žatecká a ČSA za dělící bojové linie. „Když jdu od Softexu dolů přes Jaltu ke koupališti, tam je to hnus. Jak u bloku 525, tak u divadla,“ dodala Mostečanka Petra.

Někteří v malém průzkumu Deníku uvedli, že rizikové je celé město, ale našli se i tací, kteří se v něm cítí bezpečně. „Večer chodím z práce a v pohodě, nebojím se. Most mám ráda. V Praze, kde jsem dělala na Václaváku, jsem se bála. Tam jsem zažila krušné chvíle, samý úchyl,“ svěřila se Kateřina. 

Bezpečno na periferii

Za bezpečná místa lidé považují například Zahražany a nové vilkové osady na periferiích.

Podrobný průzkum pocitu bezpečí s třicítkou otázek si dělá přes internetový a tištěný dotazník mostecká městská policie. Do 4. ledna chce od co největšího počtu obyvatel získat cenné údaje, které mohou v roce 2019 změnit priority v oblasti bezpečnosti. „Samozřejmě nelze vyřešit všechny problémy, které obyvatele města tíží, ale průzkumem získáme přehled o stěžejních problémových oblastech. A tam, kde to je možné, můžeme pomoci právě díky tomu, že o těch problémech víme,“ vysvětlil ředitel městské policie Jaroslav Hrvol. Dotazník lze anonymně vyplnit on-line z počítače mobilu či tabletu na stránkách vyplnto.cz. V papírové formě je k dostání v informační recepci magistrátu.

Kriminalita v Mostě během posledního desetiletí klesla a snižuje se i počet obyvatel a nezaměstnanost. Přibylo ale sociálně vyloučených lokalit a výdaje na městskou policii, která nabírá další hlídky, rostou. Minulý týden mostecké zastupitelstvo schválilo na její činnost v příštím roce rekordních 89 milionů korun. Loni si provoz městské policie vyžádal 67 milionů korun.