Úřadu práce v Mostě se tak splnil jeden z jeho velkých cílů. Poprvé od května 1999 počet evidovaných nezaměstnaných klesl pod magickou hranici 10 000. „Zatím jen nepatrně, ale není všem dnům konec. My si neklademe malé cíle, i meta devět tisíc je výzvou. Výzvou možná už pro příští rok,“ uvedl Malý, jehož úřad dostal počátkem roku od státu méně peněz na aktivní boj s nezaměstnaností.

Kromě vylepšených vzdělávacích programů a burz práce, které snižují nezaměstnanost, pomáhá i důslednější represe, odhalování a trestání práce načerno, ale hlavně vyšší počet náborů a investorů. Mostecko je stále na vlně celostátního ekonomického růstu. Některé regiony ve Francii, Španělsku nebo Polsku jsou na tom hůře. V celé ČR v říjnu výrazně poklesla nezaměstnanost, a to na 5,8 procent.

„Zároveň rekordně stoupl počet volných pracovních míst na 143 467,“ informoval Jiří Sezemský z Ministerstva práce a sociálních věcí.
Koncem října žilo na Mostecku ještě 10 161 evidovaných uchazečů o zaměstnání, což bylo o 450 nezaměstnaných méně než v září.
Míra registrované nezaměstnanosti byla 15,9 procent.

Mostecko je na tom v republice ale stále nejhůř – v nezaměstnanosti vede před Karvinou a třetími Teplicemi, i když mělo v minulém měsíci 1 173 ohlášených volných pracovních míst.

Kolik žije v okrese neregistrovaných lidí bez oznámení práce, nikdo netuší. Hlásit se úřadu totiž není povinnost. „Skrytou míru nezaměstnanosti nikdo neeviduje,“ sdělil už dříve analytik mosteckého úřadu práce Jaroslav Kunc. Například během října nastoupilo do nového zaměstnání 759 nezaměstnaných, ale dalších 229 nezaměstnaných úřad vyřadil ze své evidence. Důvod? Podle úřadu mařili jeho činnost.

Nikdo také přesně neví, kolik lidí je oficiálně nezaměstnaných a přitom si potají přivydělávají bez placení daní. Palčivým problémem zůstává i stabilní počet dlouhodobě nezaměstnaných, jejichž podíl na celkové nezaměstnanosti roste, a stále nízká úroveň vzdělání a motivace.