Zatímco na panelovém sídlišti Janov se situace podle starosty Litvínova Milana Šťovíčka (VV) stále uklidňuje, problémy aktuálně hrozí v samotném centru města. „Začínají se množit stížnosti,“ potvrdil velitel Městské policie Litvínov Martin Klika (ČSSD). Do ubytoven a hotelových domů se sestěhovávají nepřizpůsobiví nájemníci, a to třeba z Janova nebo i jiných měst. Na to se ještě letos více zaměří strážníci, pracovníci sociálního odboru, státní policisté či úřad práce. „Jenom důsledná a trvalá spolupráce všech zainteresovaných složek přinese úspěch a ti, kteří nechtějí dodržovat zákony, zjistí, že v Litvínově jim pšenka nepokvete,“ uvedl Šťovíček.

Jak to bude vypadat v praxi? Stejně jako v Janově čeká problémové lokality takzvané mapování, tedy kontroly nájemníků, toho, zda bydlí ve městě legálně, kde berou peníze na živobytí, jestli posílají děti do školy. „Shromáždíme informace a podle nich začneme situaci řešit,“ dodal Klika.

- Od ledna do června přistoupili litvínovští úředníci na individuální výplatu dávek u sedmi lidí. Ti byli přistiženi u automatů. Nyní dostávají část peněz a část ve stravenkách, musí pro ně na úřad několikrát do měsíce.
- Třicet dlužníků navštívili exekutoři.
- V Janově zadrželi strážníci 24 osob v pátrání, na sídlišti řešili 779 událostí vesměs spojených s nedodržováním veřejného pořádku.
Své postřehy a stížnosti mohou lidé psát na e–mail prevence@mulitvinov.cz

Litvínov začal s „Nulovou tolerancí“ v roce 2008. Tehdy v Janově vypukly rasové nepokoje, ne nepodobné současné situaci ve Šluknovském výběžku. „Jako první jsme ve spolupráci s Ústeckým krajem a úřadem práce výrazně zpřísnili výplatu sociálních dávek a podstatně tak omezili jejich zneužívání. Byli jsme tehdy pod silnou kritikou, ale čas a zkušenosti ukazují, že jsme vykročili správným směrem,“ vzpomíná starosta Šťovíček. Do Litvínova si dnes jezdí z ostatních měst pro zkušenosti.