Proces vyhodnocování trvá zhruba pět minut. „V letošním roce jsme řešili zhruba 400 případů v souvislosti s osobami, které užívají drogy. A tento trend má vzrůstající charakter,” sdělil Zdeněk Urban, zástupce ředitele Městské policie v Litvínově. Podle jeho slov je tedy zapotřebí bojovat s tímto druhem kriminality všemi možnými prostředky.

Nový přístroj vložený vzorek slin vyhodnotí, uloží do databáze a navíc vytiskne protokol hned na místě. Odpadá tak další zbytečná byrokracie. „Všichni litvínovští strážníci prošli důkladným školením a získali tak osvědčení o znalosti správného používání přístroje,” řekl starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Nové zařízení budou strážníci používat také ve spolupráci se státní policií nebo s odborem sociálních věcí. „Setkáváme se s matkami, které jsou pod vlivem drog nebo s opilými žáky ve školách. V takových případech najde tester uplatnění,” dodala Erika Sedláčková, místostarostka Litvínova.

Od testeru, který strážníci používali do teď, se nový liší hlavně větší škálou rozpoznávaných látek, funkcí tiskárny a integrovanou databází. Navíc ale také dovede určit druh návykové látky pouhým stěrem z předmětu nebo vložením do krabice či sáčku s testovanou látkou. Během několika minut pak určí, o jakou látku se jedná.

Na nákup zařízení Dräger Drug test získali litvínovští strážníci částku 150 tisíc korun od společnosti United Energy. Její zástupce Milan Boháček předal symbolický šek starostovi Litvínova včera na tiskové konferenci.

Pavlína Nevrlá